Tid til syngende babyer
Salmer er for alle, og man behøver ikke at være meget længere end en halv meters penge for at få noget ud af dem. Babysalmesang har vundet voldsomt frem over hele landet de seneste år. Også i Esbjerg Kommune hvor en lang række kirker står foran at starte nye babysalmesangshold op her i januar.
På listen er blandt andre Hjerting Kirke, Kvaglund Kirke og Treenighedskirken. Nogen har ti mødegange på programmet, mens andre har lidt flere. Nogen slutter salmesangen med kaffe og hyggeligt samvær, mens andre går hver til sit umiddelbart efter.
Babysalmesang er for babyer fra to måneders alderen og frem til et års tid. Sangen foregår i kirkerummet og ledes ofte af sangpædagoger. Det er ganske gratis at deltage - man skal blot medbringe en baby.
Læs mere om de enkelte kirkes sangtilbud på deres hjemmesider.