Fortsæt til indhold

Højdespringere i Årets Idrætsklub

Arkiv
Arkiv

Springgymnasterne fra Gadstrup Team Gym har begået endnu et højdespring. Klubben er blevet kåret til Årets Idrætsklub af Nordea, Roskilde Idræts Union og Roskilde Avis.
Klubben har i løbet af 2014 vist, at den har en række dygtige gymnaster som medlemmer, der er på det højeste niveau i landet. Blandt andet er der vundet fem guld- og tre bronzemedaljer under EM. Klubben har også minidrenge, juniordrenge, seniorherre og -dame holdene i 1. division. Minigymnasterne er Danmarksmestre.
- Den kåring er jeg meget stolt af, siger Frank Veje Jakobsen, der er en af drivkræfterne Gadstrup Team Gym.
- Jeg ser det som en anerkendelse af, at vi arbejder målrettet med eliten inden vor vores sportsgren. Det er godt, at man kan anerkende det. Så kåringen gør mig rigtig glad.
Gadstrup Team Gym har knap 160 medlemmer i alderen fra otte til 23 år, der dyrker springgymnastik på eliteplan.
Ud over æren følger der 15.000 kroner med til kåringen som ‘Årets Idrætklub'. Klubben får prisen overrakt ved en festlighed hos Nordea torsdag 5. februar.
ja-