Fortsæt til indhold

Chefen begyndte som flaskedreng

Personalet kalder ham “Verdens Bedste Chef”. Forleden kunne Torben Dahlgaard fejre 25 års jubilæum som varehuschef

Arkiv
Peter Rasmussen

Spørger man personalet hos Kvickly i Vojens, lyder det prompte: “Vi har verdens bedste chef.”
Manden med dette prædikat, Torben Dahlgaard, kunne ved årsskiftet fejre sit 25 års jubilæum i chefstolen i Vojens' største varehus. Og det har været 25 succesfulde år.
Gang på gang har varehuset imponeret med sin indtjening og igen og igen har kunderne - i undersøgelser - givet netop denne butik topkarakter. Og chefen har gang på gang understreget hvorfor det forholder sig sådan:
“Vi har et fantastisk personale og så lytter vi til kunderne,” lyder recepten.

En stor motivator

Da Torben Dahlgaard kom til varehuset i Vojens var det som landets yngste varehuschef. Blot 27 år gammel kastede han sig ud i den velvoksne opgave.
Men han gjorde det så godt, at der stadig er personale tilbage fra den gang. Og personalet giver selv opskriften på, hvorfor Kvickly i Vojens er en arbejdsplads man ikke sådan bare flytter fra:
“Torben er en meget stor motivator. Han har blik for, hvordan han kan udfordre hver eneste medarbejder på den bedste måde. Og han giver gerne ansvar og kompetence til de medarbejdere, som har evnerne,” fortæller de.
At varehuschefen tænker butik og personale før sig selv, så man også tydeligt ved jubilæet. Det var ikke chefen selv, men personalet, der inviterede gæster. Og manden i den tjenende rolle var såmænd jubilaren selv.

Begyndte som flaskedreng

Selv om de seneste 25 år er blevet tilbragt i chefstolen, så er der ingen opgaver i den store butik, som er varehuschefen fremmed. Med næsten 40 år på bagen i Coop har han været overalt. Og karrieren for den - dengang - 16 årige Torben Dahlgaard, var som flaskedreng.
Det er ikke kun kunder og personale, som synes godt om Torben Dahlgaard. I 2012 blev han af Coop kåret til Årets Varehuschef. Større steder har da også kaldt på ham, men endnu bliver han i Vojens.