215 borgere bekymret for en containerplads
Sønderborg Kommune har oplevet en overvældende interesse fra borgerne for Sundeved Containerplads
Der har generelt været stor interesse i form af mange høringssvar til flere dele den nye affalds- og ressourceplan. Svarene er nu læst og overvejet, og byrådet har vedtaget den endelige plan på sit januarmøde.
Planen om at renovere Sundeved Containerplads har haft stor interesse og medført flere høringssvar med i alt 215 underskrivere.
Høringssvarene peger bl.a. på, at lukning af børnehave, skole og butikker i forvejen har medført, at trafikken er øget mellem Ullerup, Avnbøl og Vester Sottrup via Kasmosevej. Bekymringen går nu på, om en renovering af pladsen vil betyde yderligere trafik til gene for de skolebørn, der hver dag cykler i området. Borgerne har bl.a. foreslået en alternativ placering, som man dog i kommunen ikke mener var mulig.
"Der er nogle forhold, vi er nødt til at bringe i orden her og nu af hensyn til bl.a. arbejdsmiljøet, men der er ikke tale om nogen udvidelse eller total renovering. Sammen med Sønderborg Forsyning vil vi se på sagen igen med udgangspunkt i den bekymring, der er i forhold til øget trafik. Vi må finde frem til et bedre løsning omkring containerpladsen, og den vil så blive lagt op til en politisk behandling," fortæller Hanne Bruun, leder af Miljøafdelingen i Sønderborg Kommune.
Organisk affald
"Vi har i høringsfasen også oplevet interesse for indsamling af familiernes organiske affald. Borgerne fortæller os faktisk, at de gerne vil sortere det organiske affald fra, men at de er bekymrede for, om de skal have en ekstra beholder stående i deres indkørsel. Jeg kan fortælle, at vi ikke vil indføre henteordning for organisk affald i denne planperiode. Men vi har afsat penge til, at vi sammen med Sønderborg Forsyning laver nogle forsøg med indsamling af det organiske affald," fortæller Frode Sørensen, formand for teknik- og miljøudvalget i Sønderborg Kommune.
Forsøgene skal hjælpe kommunen med at vurdere, hvordan en fremtidig indsamlingsordning for organisk affald kan se ud.
Læs mere
Man kan læse den nye affalds- og ressourceplan på affaldsplan.sonderborg.dk, her kan man også se kommunens høringsnotat (vælg 'om planen' og 'download').