Flere har budt på Spunken
Sandwich-, kaffe-, eller juicebar på Stændertorvet
Flere personer har budt på at komme ind i det nye spise- eller drikkested Spunken, fortæller projektleder Birgitte Løkke, der har modtaget ansøgningerne og allerede har været i gang med at sortere og læse dem igennem. Sidste ansøgningsfrist var fredag eftermiddag.
Hun vil ikke afsløre, hvor mange, der har søgt om at komme ind i det nye byggeri, men kan fortælle så meget, at der er flere ideer på banen.
Dermed kan Spunken måske ende med enten at blive en sandwich-, kaffe-, eller en juicebar.
Helt sikkert er det dog, at der ikke bliver solgt pølser på stedet, da den ikke skal være konkurrent til naboen, den nye pølsevogn, der også ruller ind på pladsen i løbet af foråret, forklarer projektlederen.
I denne uge går første runde af samtalerne i gang. Muligvis bliver der en anden samtalerunde i næste uge.
Birgitte Løkke regner med, at Spunken har første åbningsdag en gang i marts.
ag@roskildeavis.dk