Fortsæt til indhold

Søger støtte til atelier

Arkiv
Anette Gundlach

L. A. Rings Venner søger om finansiel støtte til at renovere den danske maler L. A. Rings tidligere atelier, der ligger ved havne i Roskilde.
De søger penge gennem Realdanias Underværker. Hvis man vil hjælpe med til, at de får pengene kan man gå ind og give dem et like her. Det kan man gøre frem til tirsdag 27. Januar klokken 16.

Ansøgning

I ansøgning har de skrevet:
At etablere et besøgscenter i den store danske maler L.A. Rings tidligere atelier i Roskilde. Vi vil restaurere ejendommen og etablere et besøgscenter. Det skal på spændende måder både formidle historien om Ring og vise et originalt eksempel på den bygningskultur, som kulturområdet Sct. Jørgensbjerg oprindelig har bestået af.
Huset er det eneste af Sct. Jørgensbjergs oprindelige huse, der endnu ikke er moderniseret. Kun her kan man gøre en af Rings ejendomme tilgængelig. Ring kom til Roskilde i 1914 tiltrukket af landsbymiljøet med dets vejrbidte og fattige indbyggere.

Atelier i Roskilde

Dette enestående hus står i dag næsten uændret siden Rings tid. På bagsiden af det gamle hus har han tilbygget et atelier. Det giver en unik mulighed for at vise bygningskultur og kunsthistorie sammen.
Ruderne er enkeltrudede sprossevinduer, brændeovne er varmekilden i huset, og væggene er i lerklinet bindingsværk under stråtaget. Det er stærkt påkrævet med renovering af tag og vinduer.
Huset ejes i dag af en fond, som har en samarbejdsaftale med foreningen L.A. Rings Venner om anvendelse og drift af huset med henblik på adgang for bl.a. turister, kunstinteresserede og skolebørn.

Støtten

Projektet vil forløbe i flere faser. Det vigtigste nu er at sikre bygningen, så den ikke går til.
Fase 1: Renovering af tag – nyt brandsikret stråtag på det gamle hus og tag og tagpap på L.A. Rings ateliertilbygning.
Renovering af de gamle bondehusvinduer, genetablering af Rings ateliervindue i taget og vinduerne i hans 'vinterhave', som også gav lys til atelieret.
Etablering af et luft-til-luft varmeanlæg, som kan frostsikre og ventilere huset.
Renovering af el-nettet i huset, som mange steder består af stofbetrukne el-ledninger. Budget for fase 1: 950.000 kr.

Frivillige

De frivillige er organiseret i foreningen L.A. Rings Venner med ca. 100 husstande som medlemmer. Foreningen har en valgt bestyrelse, og der er nedsat en bygningsgruppe, en informationsgruppe og en dokumentations- og kunstgruppe.
Al renovering og formidling skal ske på baggrund af relevant faglig viden. Der skal bruges fagfolk til alle grundlæggende opgaver, og der skal bruges professionel rådgivning om øvrige opgaver, som derefter kan løses af frivillige.
Bestyrelsen repræsenterer erfaring med frivilligt arbejde fra bl.a. Roskilde Kunstforening, ”By & Land” og Hvalsø Bio.