Fortsæt til indhold

Danske Bank lukker afdeling i Christiansfeld

Fra den 23. marts lukkes Danske Banks afdeling i Christiansfeld

Arkiv
Natalie Stratigos

Hvis man er kunde hos Danske Bank i Christiansfeld, skal man fremover tage turen til Kolding, når man ønsker personlig rådgivning. Den 23. marts lukker Danske Bank sin afdeling på Kongensgade 7 i Christiansfeld. Afdelingens ansatte rykkes til Danske Banks afdeling i Riberdyb 26 i Kolding.
Filialdirektør i Christiansfeld-afdelingen, Tanja Hawthorn Broch, forklarer om sammenlægningen:
“Ved at lægge afdelingerne sammen sikrer vi, at kunderne fortsat kan få god rådgivning. Derudover er vi blevet færre og færre som betyder, at vi er blevet mere sårbare. I Kolding er der flere hænder til at løfte,” forklarer hun.
Selvom afdelingen lukker, bliver Danske Banks pengeautomat i Christiansfeld, hvor den er.

Lokal indsigt

Charlotte Donslund, formand for handelsstandsforeningen i Christiansfeld ærgrer sig dog over lukningen af afdelingen i Christiansfeld.
“Jeg er altid ærgerlig, når noget lukker og forsvinder fra byen. Jo mere liv vi kan bevare, jo bedre er det for byen. Og så er der jo hele nærhedsprincippet. Når en bank lukker betyder det jo, at kunderne skal til Kolding, hvor der ikke er den samme indsigt i lokalområdet ved eksempelvis hushandel, så det er klart, at på den måde har det en betydning,” siger hun og fortsætter:
“Men når det så er sagt, så er det jo lang tid siden, at bankerne i byen blev kasseløse, så vi ligger alligevel og kører til Kolding eller Haderslev, når vi skal af med vores penge eller have dem vekslet. Det betyder, at folk ikke benytter sig så meget af bankerne alligevel”.

Positive tilbagemeldinger

Ifølge Tanja Hawthorn Broch har kunderne taget godt imod beskeden om lukningen.
“Vi har ringet rundt til alle vores kunder og givet dem beskeden, og de har heldigvis kun haft positive tilbagemeldinger. Det kom ikke som en overraskelse for dem, og de fleste har sagt, at det var et spørgsmål om tid, og vi er enige. Nu er tiden inde”.