Køge fortsætter kamp for klimaet
Køge vil også fremover være med på holdet af byer og kommuner verden over, der gør en indsats for at sænke CO2-udslippet frem mod 2020.
KLIMA: Den grønne samvittighed bliver bedre og bedre i Køge Kommune år for år takket være blandt andet kommunens fortsatte fokus på at nedbringe udledningen af CO2.
Siden 2008 er CO2-udledningen nedbragt med i alt 12 procent, og dermed følger Køge Kommune køreplanen i forhold til både klimakommuneaftalen med Danmarks Naturfredningsforening og EU's borgmesterpagt.
Køge Kommune underskrev i 2009 klimakommuneaftalen med naturfredningsforeningen og forpligtede sig dermed til at nedbringe udslippet med to procent om året frem til i år, og i denne uge besluttede byrådet at forlænge aftalen frem til og med 2020.
Køge Kommune stod som virksomhed for et samlet CO2-udslip på 10.100 tons i 2008 og 10.300 i 2009, men i 2010 slog arbejdet på at reducere udledningen første gang igennem, da udledningen landede på 9600 tons. Siden er tallet støt dalet, og i 2014 er det for første gang under 9000.
Aftalen har fungeret som pejleredskab for forvaltningens interne arbejde med at reducere CO2-udledingen fra kommunens bygninger og brugen af disse. Det har således hovedsagligt været kommunens Energispareprojekt, der handler om energioptimering af kommunens bygninger og interne Agenda 21-aktiviteter, der hidtil har sikret den årlige CO2-reduktion.
Kommunen har i 2014 opnået store el-besparelser via solcelleanlæggene på Ejby Skole, Ellemarkskolen og Holmebækskolen samt markante varmebesparelser på rådhuset, Kirstinedalsskolen, Hastrupskolen og Sct. Nicolai Skole.
Aftalen gælder kommunen som virksomhed, mens EU's borgmesterpagt har fokus på CO2-reduktion i hele Køge Kommune som geografisk område. For sidstnævnte er målet en reduktion på 20 procen inden 2020.