Stort boksebrag i Felsted
Felsted Bokseklub holder Fightnight i Felstedhallen den 7. februar
Der er tæsk i luften den 7. februar, når Felsted Bokseklub igen afholder den årlige Fightnight.
De lokale boksere fra Bokserne i Aabenraa, Sønderborg og Felsted har trænet benhårdt for at være i topform og klar til at præstere på hjemmebane.
Sidste år trak stævnet 650 tilskuere til bokseaften i Felstedhallen,, og klubben håber på et tilsvarende tilskuerantal i år.
Udover masser af boksning byder stævnet også på lyshow, DJ, bar og VIP område, og samt nummerpigen Nanna Isabella, der i november måned blev kåret til Europas tredje smukkeste kvinde i bikini ved EM i
bikini fitness model-konkurrencen i London.
Felsted Bokseklub stiller bl.a. et af klubbens største talenter, den ubesejrede kun 13-årige sværvægter Mathias Nissen Hansen. Han er en dygtig bokser og en fighter af natur. Han har fire sejre i fire kampe, heraf en sejr på knockout. Han er på trods af sin unge alder allerede 184 cm høj og vejer 84 kg. Han leverer altid seværdig boksning og underholdning i topklasse.
Der venter også et supersværvægtsbrag mellem Struers 4-dobbelte danske mester Kim Thomsen med 93 kampe møder tyske Stefan Sittner med 175 kampen på bagen.
En af de øvrige kampe står mellem Felsted Bokseklubs Jack Jessen og Københavner klubben CIKs Hadi Halim.
Felsted Bokseklub råder også over et par dygtige pigeboksere, og et par af dem kan også opleves til Fightnight.
Efter planen byder programmet på 12 kampe med både danske og udenlandske modstandere til de lokale boksere fra Felsted, Aabenraa og Sønderborg.
Billetter købes i døren og koster 100 kr. for voksne, 50 kr. for børn.
Dørene åbnes kl. 18.00, og de første kampe bokses kl. 19.30.