Er du klar til en udfordring? Mandehørm indtager Esbjerg
For første gang kommer Dansk Firmaidræts mandehørmsløb nu til Esbjerg
En manddomsprøve i løbesko. Det er, hvad man kort sagt kan kalde Dansk Firmaidræts populære mandeløb Xtreme Mandehørm, som kommer til Esbjerg lørdag den 10. oktober 2015. Tilmeldingen er skudt i gang, så nu har alle mænd i Esbjerg Kommune altså mulighed for at kæmpe sig gennem en ekstrem hård rute i naturen med en lang række forhindringer.
Det første mandehørmsløb startede i Fredensborg i 2008. Men for første gang flyttes det nu til Hillerød, da atletikbanen i Fredensborg skal bygges om. Siden moderløbet er Aabenraa, Aalborg, Aarhus, Odense og Slagelse også kommet med som mandehørmsbyer. Og i år kommer løbet for første gang også til Esbjerg.
“Vi har erfarne løbeansvarlige i alle områder, som har forståelse for hele tiden at give løberne nye beskidte udfordringer. Xtreme Mandehørm er et løb, hvor mændene har mulighed for at slippe deres indre drengerøv løs sammen med kammeraterne og kaste sig ud i noget, som man ikke ville gøre i dagligdagen. I stedet for at løbe uden om vandhullerne, løber man gennem åer og bække i dette løb,” fortæller Steen Sulstad Pedersen, idrætskonsulent i Dansk Firmaidræt, og tilføjer, at der plejer at være udsolgt de tidligere år.
Spisning og fest
Løbet afsluttes med en stor Oktoberfest med masser af øl, mad og festlig tyrolermusik. Det er Esbjerg Firmaidræt, der står for afviklingen af løbet og festlighederne, og løbsansvarlig Jens Lykke glæder sig til at byde deltagerne velkommen.
“Vi skal have deltagerne til at løbe igennem så meget mudder som overhovedet muligt. Ruten foregår primært i bakker og vandhuller, og forhindringerne vil være alt fra halmbalder, containere og bildæk. Deltagerne bliver tilbudt drikkevarer på ruten, og efter løbet vil der være spisning og underholdning,” siger Jens Lykke, som har 25 års erfaring med at arrangere Vestkystløbet.
Løbet skydes i gang kl. 14.00 ved EFI-Hallerne, og de første løbere forventes i mål en time efter.