"Lav en øvre grænse for sagsbehandlingstid
Tidligere arbejdsmarkedschef i Vojens Kommune, og bestyrelsesmedlem i Syg i Haderslev, Mogens Rerup, har dette forslag til Beskæftigelsesudvalget
Mogens Rerup - Tidligere arbejdsmarkedschef i den hedengangne Vojens Kommune, og bestyrelsesmedlem i foreningen Syg i Haderslev, har sendt følgende forslag til Udvalget for Beskæftigelse og Integration:
"Forslag om at udvalget fastlægger øvre tidsgrænser for, hvor længe et sagsforløb må vare.
Syg i Haderslev er præget af en del medlemmer, som har været i det såkaldte system i mange år.
Der er ingen tvivl om, at borgere med psykisk sygdom er noget længere i systemet end borgere med fysisk sygdom. Det behøver ikke være sådan, for det er principielt ingen, der ikke kan udredes på 5 år.
Det hidtil længste i SIH kendte sagsforløb har hidtil været 12 år, men den ”rekord” er i dag blevet kraftig slået, da et medlem i næste måned har været i systemet i 15 år. Det er ikke godt nok.
Jeg skal anbefale udvalget, at man indhenter en oversigt over, hvor mange borgere, der har været i systemet i over 5 år – og man må godt dele gruppen op i fysisk hhv. psykisk sygdom som hoveddiagnose.
Jeg kan anbefale, at en sag skal være afklaret inden 5 år, ellers skal der bevilges et fleksjob eller et ressourceforløb! I sidstnævnte tilfælde vil sagerne så kunne blive op til 10 år gamle i systemet, hvilket jo ikke er rimeligt, men bedre end i dag.
Udvalget vil blive mødt med argumenter om, at det ikke kan lade sig gøre, hvilket man bedes overhøre, for det er jo politikerne som fastlægger politikken i forhold til de svage borgere og ikke embedsmændene. Hvis embedsmænd skulle anføre, at der ikke er lovhjemmel dertil, så er det urigtigt," skriver Mogens Rerup.