Årets Kok laver mad på Damende
Restaurant Damende inviterer påny til et helt overdådigt gourmétarrangement
Restaurantchef Allan Dam Didriksen fra Damende har fundet sig noget meget kompetente legekammerater, og har planlagt et arrangement, der nok skal pirre selv de mest kræsne smagsløg.
Didriksen har samlet en lille håndfuld af landets bedste kokke. Sammen vil de skabe en syvretters menu, der nok skal få englene til at synge over den naturskønt beliggende restaurant.
Fra Restaurant To trin ned og det danske kokkelandshold, kommer Lasse Petersen, som netop er kåret til “Årets Kok” i søndags. Han får selskab af Søren Pedersen, der har gjort Norsminde Kro ved Odder til et meget anerkendt sted at spise. Kroen blev kåret til “Årets Bo & Spis” i 2012.
Endelig kommer også Jan Jørgensen, der i dag er F&B Manager hos Forsvarets Kantiner, men som er kendt af mange fra sin tid på Fakkelgården og Benniksgård her i landsdelen.
Til at guide forsamlingen igennem aftenens mange vine, har Damende allieret sig med Ann Hoff fra Suenson Vine. Der dækkes op den 6. marts.
de sveder i køkkenet
Ud over restaurantchef Allan Dam Didriksen og kokketeamet på Restaurant Damende, laves maden denne aften af:
Lasse Petersen fra “Ti trin ned, Fredericia” - “Årets kok 2015”.
Søren Pedersen fra Norsminde Kro - Årets 'Bo & Spis 2012'.
Jan Jørgensen fra Forsvarets kantiner. Tidligere b.la Fakkelgården.
Vinguide er Ann Hoff fra Suenson Vine
Arrangementet finder sted den 6. marts kl. 18.00. Bordbestilling er nødvendig. Pris per person er 1.095 kroner.