Fortsæt til indhold

Kurderne og Islamisk Stat

<p class="urub">Enhedslisten inviterer til debatmøde om situationen i Mellemøsten. Det foregår i bibliotekscafeen på Hovedbiblioteket torsdag den 19. februar kl. 19.30</p>

Arkiv
Arkiv

På mødet torsdag den 19. februar kl. 19.30 på Hovedbiblioteket, vil Ibrahim Benli, som er chefredaktør for den dansk-kurdiske avis “Nudem.dk”, fortælle om baggrunden for kurdernes kamp.

Kurderne er den største befolkningsgruppe i verden uden eget land. De er fordelt på Tyrkiet, Iran, Irak og Syrien, hvor de i årtier er blevet undertrykt og nægtet basale demokratiske rettigheder. I Irak og Syrien er det lykkedes at skabe kurdiske selvstyreområder, men disse er under voldsomt pres.

Søren Søndergaard, som i mange år har beskæftiget sig med den kurdiske kamp, vil fortælle om den aktuelle situation for kurderne. Søren Søndergård har i november med en delegation fra Enhedslisten besøgt flere kurdiske områder i Nordirak og Syrien for at høre om kampen mod IS, flygtningesituationen og den demokratiske revolution i området. Et referat af denne rejse kan læses på htmodkraft.dk/artikel/rejsedagbog-fra-kurdistan

I alt har de kurdiske områder i Irak ca. 1,6 mio. flygtninge, både internt fordrevne fra Irak og fra Syrien. Der er ligeledes mange flygtninge i de kurdiske områder i Syrien og i Tyrkiet.

PKK fra Tyrkiet, PYD fra Syrien og peshmergaerne fra Nordirak, som udgør de forenede kurdiske styrker, er i dag et afgørende bolværk mod ISIS og dets religiøse fanatisme og myrderier.

Men PKK er fortsat på EU's terrorliste! Dobbeltmoral?

Er Danmarks deltagelse i koalitionen, den rigtige vej til bekæmpelse af Islamisk Stat?