En forfærdelig weekend
Ikke mange danskere havde en normal weekend.
Det sørgede den 22-årige danskfødte Omar Abdel Hamid for.
Lørdag eftermiddag skød han med et automatvåben ind i foyeren på kulturhuset Krudttønden på Østerbro. Han dræbte en 55-årig filminstruktør og sårede to livvagter fra PET og en betjent. Som resten af Danmark sad også mange af Hvidovres borgere og fulgte angste og rystede med på TV de næste mange timer. På det tidspunkt vidste ingen, at gerningsmanden for blot 14 måneder siden var i gang med at tage en HF-eksamen på VUC i Hvidovre.
Omkring ni timer senere slår gerningsmanden til igen.
Vi kender alle forløbet.
Foran den jødiske synagoge i Krystalgade mister den 37-årige Dan Uzan livet, da han fra kort afstand bliver skudt i hovedet. Her bliver to betjente såret.
Også Dan Uzan havde en tilknytning til Hvidovre. I følge Kristeligt Dagblad er han vokset op i Hvidovre med en dansk mor og en israelsk far. Hans forældre bor angiveligt fortsat i kommunen og Dan Uzan havde sin gang flere gange om ugen i Motionscentret på Hvidovre Stadion.
At såvel gerningsmanden - terroristen, samt den ene af de to helt igennem uskyldige mænd, der i weekenden blev dræbt begge havde en vis tilknytning til Hvidovre, giver ikke det meningsløse og forfærdelige terrorangreb en speciel lokal vinkel. Problemet - terrortruslen - er heller ikke specielt dansk.
Hele det vestlige samfund er truet af terroristerne. Uanset om det handler om Frankrig, Danmark eller andre vestlige lande, er en af de største trusler mod samfundet de parallelsamfund, hvor forvildede, uoplyste og rodløse unge misforstår islam. De truer og angriber vores åbne og demokratiske samfund. De radikaliserede unge er som levende tikkende bomber.
Det er vigtigt, at disse unge ikke får lov til at sætte en dagsorden, der medvirker til at presse vores åbne samfund ud i en endnu skarpere polarisering - hverken i Frankrig, Danmark eller her i Hvidovre.