Fortsæt til indhold

Tre indbrud ødelægger feriestemning

Arkiv
Rune Weitling

Der er i hvert fald tre forskellige personer i kommunen, som har fået deres vinterferie ødelagt. Alle var de nemlig onsdag udsat for indbrud.
På Peder Gydes Vej var der 03.50 indbrud i en villa. Man er kommet ind via et stuevindue og har stjålet tre PH trearmede lysekroner samt en PH stander lampe med glasskærm.
På Fridtjof Nansens Vej har der mellem klokken 09.30 og 19.15 onsdag været ubudne gæster forbi. Her har man opbrudt et vindue og stjålet to iPads, ti par solbriller og briller, en sparegris, sølvtøj samt diverse smykker.
Endelig har er der onsdag opdaget indbrud i en villa på Blichers Alle. Det er dog sket et stem mellem lørdag og onsdag. Her har man ligeledes opbrudt et vindue, og der er stjålet en bærbar computer, en Kaj Boyesen abe, fire ure samt diverse smykker og parfumer.