Går på gaden for verdens fattigste
<p class="urub">De fire folkekirker i Hvidovre deltager i Folkekirkens Nødhjælps Sogneindsamling til fordel for verdens fattigste søndag den 8. marts</p>
Der er stort set ingen job at få i det vestlige Nepal, og de fleste beboere kan på trods at hårdt arbejde ikke få mad ud af deres små jordlodder til mere end et par måneders forbrug om året. Derfor rejser mændene som unge til blandt andet Indien, hvor de udgør billig arbejdskraft, og de kommer kun hjem i kort tid ad gangen med måneders eller års mellemrum.
På trods af at kvinderne styrer samfundet, er de traditionelt blevet undertrykte af mændene. Folkekirkens Nødhjælp hjælper kvinderne med at organisere sig i kvindegrupper, hvor de lærer om deres rettigheder og at bruge deres stemme. De får også gode råd og vejledning til mere effektiv dyrkning, så de kan øge deres udbytte og holde sulten for døren.
De fire sogne i Hvidovre vil den 8. marts sammen med 1.300 andre sogne og 20.000 frivillige over hele landet gå på gaden for at samle ind til Folkekirkens Nødhjælps arbejde.
- Vi deltager i Sogneindsamlingen, fordi vi ved at bruge tre timer kan gøre en kæmpe forskel for mennesker, der kæmper en daglig kamp for at klare sig, fortæller Ulla Schejbel Nielsen fra Strandmarkskirken. Sidste år lykkedes det de mange indsamlere i hele Hvidovre at samle 129.500,- kr. ind, og forhåbentlig kan beløbet blive endnu højere i år.
Der er brug for mange indsamlere i Hvidovre, så sæt kryds i kalenderen den 8. marts og meld dig som indsamler hos:
Avedøre kirke på iko@km.dk, Hvidovre Kirke på adb@hvidovrekirke.dk, Risbjerg Kirke på kordegn@risbjergkirke.dk eller Strandmarkskirken på strandmarkskirken@mail.dk.