Albatrossen åbner med nyt værtspar ved roret
<p class="urub">28. februar er der åbningsreception på Restaurant Albatrossen i Brøndby Havn. De nye ejere er kommet i havnen gennem mange år, og ser nu frem til at hygge om folk</p>
Det er ikke meget søvn, Torben Lindegaard og Helle Andersen får i disse dage. De er de nye ejere af Restaurant Albatrossen i Brøndby Havn ved Avedøre Holme, og efterhånden som åbningsdagen den 1. marts rykker tættere og tættere på, begynder sommerfuglene at kunne mærkes i maven.
- Vi skrev under på kontrakten i september sidste år, og da virkede det så langt væk. Men nu kommer åbningsdagen tæt på, og så er det blevet sværere at sove om natten. Det har jeg ellers aldrig haft svært ved, men jeg kan godt mærke, at nu er det altså nu, siger Helle.
At drive forretning er ellers ikke nyt for parret, som er kommet i Brøndby Havn gennem de sidste ti år. I seks år drev de grillen, Havkatten, som var en stor succés. Nu håber Brøndby Strands Sejlklub (BSS), at parret kan gentage succésen med Restaurant Albatrossen. Det var da også BSS, der i sin tid kontaktede parret, og spurgte dem, om de kunne være interesseret i at overtage restauranten.
- Så tog vi en uges ferie på Cypern. Det skulle vi lige have lidt tid til at tænke lidt over, siger Torben med et glimt i øjet. Han er selvstændig vognmand i 3 x34, mens Helle arbejdede i Gate Gourmet i Kastrup Lufthavn.
<p class="mrub">Glæder sig til at hygge om gæsterne</p>
Det varede dog ikke lang tid, før de besluttede sig for, at de gerne ville tage chancen.
- Vi har jo savnet kundekontakten og følelsen af at gøre en forskel for folk. Så nu har vi tænkt os at bruge de næste ti år på at hygge om andre, og når vi så har rundet de 60 år, skal vi bare hygge om os selv og ud og sejle, siger Helle.
BSS viste sig at være meget samarbejdsvillige, og det har været med til at gøre beslutningen en del lettere for Torben og Helle.
- BSS har været meget imødekommende, og har været villige til at forhandle meget med os. Det er for eksempel dem, der har betalt for overdækningen på terrassen. Det var et af vores krav for at overtage restauranten, at der skulle sættes noget op derude, så vi kunne bruge terrassen mere end blot nogle få uger om året, siger Torben og peger ud på terrassen, der med dens imponerende panoramaudsigt ud over havneområdet leder tankerne hen på solrige sommerdage og kølige drikke.
<p class="mrub">God, dansk mad for alle</p>
Restaurant Albatrossen er for alle, både med og uden børn. Parret håber, at restauranten grundet sin fantastiske udsigt vil lokke folk udefra til, men også sejlende, som har brug for en pause fra sejladsen. Et blik på menukortet afslører, at der er tale om god, traditionel, dansk mad til rimelige priser.
- Fordi vi selv sejler, ved vi, at man skal have noget mad, der mætter, når man har været på vandet i syv-otte timer. Så er det altså ikke små, franske retter, man har behov for, siger Torben og griner.
Restauranten er smagfuldt og enkelt indrettet med lange, draperede gardiner og matchende duge på bordene. Men derudover bliver det et spisested med en uhøjtidelig stemning, hvor gæsterne selv bestiller maden i baren, og også selv rydder af efter sig.
Selvom Torben og Helle efterhånden er godt spændte på at komme i gang med åbningen af restauranten, er de fortrøstningsfulde, og begge udstråler masser af energi og godt humør.
- Vi føler os godt rustet til den her opgave, fordi vi er kommet her og i andre havne gennem mange år. Vi har fået masser af inspiration, og har kunnet se, hvad der har virket, og hvad der ikke har virket. Men vi er samtidig ydmyge, og er åbne over for, hvad kunderne vil have, siger Torben.
Åbningsreceptionen finder sted lørdag den 28. februar er fra 12-15, hvor der vil der være lidt hjemmelavede lækkerier.