Energy vil ”lægge skinner ud” frem mod slutspillet i Aalborg-kamp
I aften klokken 19.30 spilles sidste runde i grundspillet, hvor Esbjerg Energy gæster Aalborg.
Her tager de lokale ”pirater” imod. Hermed står de otte hold, som er klar til slutspillet, på den berømte tærskel til en ny udfordring, men først skal alle hold afvikle kamp 36:
" Jeg tror ikke, at nogen træner er fuldt ud tilfredse efter grundspillet, og vi har bestemt også haft vore op- og nedture. Man er udsat for skader og vi har haft spillere ude i en måned midt i grundspillet, men som helhed har det været en god sæson. Jeg synes helt bestemt, at vi har haft en god afslutning, som er det vigtigste på dette tidspunkt og som giver et godt udgangspunkt for slutspillet. Vi må se på de gode ting og på udfordringerne og så være klar til den næste omgang, som er playoff," siger cheftræner Mark Pederson fra Esbjerg Energy.
Heller ikke holdkaptajn Sune Hjulmand er fuldt ud tilfreds med den hidtidige indsats i grundspillet:
"Både og. Vi har haft nogle kampe, hvor vi har haft for store udfald. Vi burde have haft flere point, men jeg synes, at den afslutning vi har haft på grundspillet op mod det kommende slutspil har set rigtigt god ud. Og det er egentligt det vigtigste for mig," understreger vestjyden.
"Ja nu står vi overfor kamp 36, og tabellen er jo som den er, med tre point ned til Rødovre. Men det er en kamp med en vis betydning. Det er grundspillets sidste kamp med mandskaber på vej ind i slutspillet. Så for os handler det om stadig at finde elementer at udvikle på. Så vi til stadighed kan forbedre holdet. Derfor skal vi levere en god indsats i Aalborg, få kampen veloverstået og så være klar til slutspilskampen på fredag," fortsætter Mark Pederson.
Esbjerg Energy´s bruttomandskab:
Målmænd: Yutaka Fukufuji, Nicolaj Henriksen og Andreas Lauridsen.
Backs: Kyle Wharton, Anders Krogsgaard, Rasmus Vad Christensen, Andreas Pedersen, Kasper Jensen, Jeppe Holmberg, Wade Bergman, Shinya Yanadori, Anders Koch.
Forwards: Michael Binderup, Scott Howes, Aaron Lee, Mark Derlago, Lasse Bang, Sune Hjulmand, Søren Nielsen, Esben Nielsen, Niklas Andersen, Andrew Clark, Mathias Sørensen, Henrik Clausen, Christian Wejse.