Fortsæt til indhold

Hvidovre på forkant med de unge

Arkiv
Arkiv

- Vi skal ikke se på de unge som et problem. Vi skal se de store resurser og gode muligheder, de har for at bidrage til vores samfund. Hvis der er unge der laver ballade eller hænger ud på gader og i opgange, som de har gjort generation efter generation i øvrigt, så er det som regel, fordi de ikke har noget sted at være, og nogen, der tager sig af sådanne steder.

- Der er mange tiltag i gang, mange dygtige mennesker i Hvidovre, der gør en stor indsats, men der er også flere og flere unge, der risikerer at støde hovedet mod muren af adgangskrav på Erhvervsskolerne, besværlighederne med at få uddannelse og dermed job. Derfor er det afgørende, at der bliver taget så mange initiativer som muligt, at alle arbejder sammen til gavn for de unge, siger Taarup.

<p class="mrub">Lancerer ny uddannelse</p>

Udover de mange spændende værksteder, der er på skolen, hvor man arbejder med en anden form for læring, praktisk orienteret, håndens arbejde, suppleret med almen undervisning i studiecenteret. Et tilbud til de unge, der har svært ved almindelig skolegang, fordi de har behov for at lære på andre vilkår. Det giver produktionsskolen dem.

Med base på Bataillionen, som er en topmoderne Cafe og produktionskøkken, som betjener op til 200 mennesker dagligt, opretter skolen den nye Kombinerede Ungdomsuddannelse, som Cafe assistent. Det handler om et toårigt tilbud, hvor de unge får en Cafe assistent uddannelse, så de får mulighed for et godt arbejde i fremtiden.

Skolen har undersøgt, at der netop på cafeerne i hele landet er et stort ufaglært arbejdsmarked, derfor er der behov for bedre kvalifikationer og uddannelse i branchen. Skolen har talt med flere arbejdsgivere, som mener det er en god ide og bakker op om, at skabe en uddannelse til de unge. Der bliver skabt et netværk af Cafeer, hvor de unge kommer i praktik. Her i Hvidovre er bl.a. Cafe Viktoria åben over for at bidrage til de nye muligheder og flere kommer til.

Ungdommens Uddannelsesvejledning (UU) er en central partner i at få de unge motiveret til denne her uddannelse. Hvidovre Produktionsskole har på Bataillionen muligheden for at skabe en uddannelse, der er højt kvalificeret. Det er udover de lærlingetilbud, der i forvejen er i Cafe og Køkken.

Netop at skabe motivationen til denne nye uddannelse er den store udfordring lige nu.

Der bliver sat et stort krav til de unge fordi de skal kunne opnå et D i deres afsluttende eksamen, der er krav om dansk og et andet valgfag, så der bliver et stort arbejde med de unge for at de kan nå det. Det er større krav end 2 tallet på erhvervsskolerne. Der er dog gode muligheder og gode kræfter i gang i Hvidovre, til at hjælpe med at alle får muligheden.

Den nye uddannelse starter fra august 2015 og henvender sig til unge, for hvem mødestabilitet ikke er et problem. Det næste studieoptag vil være i januar. Derfor skal UU og produktionsskolen bruge tiden til at få de unge klar til det. De skal starte på et produktionsskoleforløb i Bataillionen allerede nu, så de bliver sikre på, at det er det rigtige for dem.

- Det er vigtigt, at det, til trods for at ministeriet regner med 50% frafald, ikke bliver sådan i Hvidovre. UU og produktionsskolen står med en stor udfordring og er klar til at påtage sig arbejdet, slutter skolens forstander Martin Taarup.