Nu skal vi i slutspillet
Casper U. Mortensen har tanket op ved VM i Qatar og er klar til ligaens afgørende fase
VM i ørkenstaten Qatar er skiftet ud med ligahåndbold i Broager Sparekasse Skansen for Casper U. Mortensen, og den hurtige fløjspiller nyder at være tilbage i Sønderjylland.
“Det er dejligt at være hjemme igen og træne med gutterne,” fortæller Casper U. Mortensen, der ser tilbage på VM med tilfredshed:
“Det var selvfølgelig ærgerligt at vi ikke nåede semifinalen. Vi tabte én kamp til et mesterskab og blev nummer fem. Polen tabte tre og blev nummer tre - sådan er håndbold. Personligt var det en fed tur, og jeg tager mange positive ting med hjem. Jeg blev vist en masse tillid, og min indsats var skarp med en høj scoringsprocent, så jeg har masser af benzin i tanken til ligaen.”
Han fik et par dages ekstra ferie efter hjemkomsten fra Qatar, men føler sig 100 procent klar.
“Fysisk er jeg ikke mærket af VM, men mentalt var det rart med et dage derhjemme for at komme ud af VM-boblen. Men det var rart at møde ind til træning, og nu glæder jeg mig til at give den smæk de næste syv kampe. “
Første opgør er i aften mod Casper U. Mortensens gamle holdkammerater fra BSV.
"Det er en sjov kamp at starte foråret med. Selvfølgelig er det en kamp, som en hver anden, men der er da ingen tvivl om, at jeg gerne vil slå BSV. Det bliver en svær kamp, men vi har et godt hold, og på en god dag kan vi godt drille de store."
Næste lørdag gælder det Skanderborg.
“Det er en kamp, der bare skal vindes. Hvis vi vil være med i den sjove ende, skal vi slå Skanderborg. Derudover har vi også revanche til gode efter sidste møde med Skanderborg, hvor vi fik en lektion. Så vi er klar at blæse af sted mod dem.”
Kampen mod Skanderborg er den første af fire nøglekampe for SønderjyskE. Herefter følger Lemvig, Ribe-Esbjerg og Odder.
“Vi har faktisk et fint slutprogram med de fire kampe, hvor vi selv kan afgøre tingene. Jeg føler bestemt, at vi er gode nok til slutspillet, men det er klart, at hvis vi taber til f.eks. Skanderborg hjemme eller Odder ude, så fortjener vi det jo ikke. Jeg fornemmer dog en rigtig god stemning i truppen, og alle er klar til at ofre sig for at bringe de lyseblå i slutspillet igen i år.