Vækst og flere jobs!
Frøs Herreds Sparekasse er klar med vækstpulje på 600 millioner
Frøs Herreds Sparekasse sætter vækstpakke i søen for at løfte væksten i Syd- og Sønderjylland. Hvis vækstpakken løftes op på nationalt plan, kan den give min. 50.000 nye job. Samtidig appellerer sparekassen til den tyske kansler, Angela Merkel, om at ændre særreglerne for grænsehandlen, der giver ulige konkurrence i Syd- og Sønderjylland.
"Hvis ikke vi alle arbejder hårdt for udvikling og skabelse af arbejdspladser, så sker der en afvikling. Vi bør alle bidrage og træde hårdt i pedalerne for at få væksten herhjemme op i et højere gear,” siger Kurt Jensen, administrerende direktør i Frøs Herreds Sparekasse – Danmarks 7. største garantsparekasse.
Det er baggrunden for, at Frøs kommer med en vækstpakke på i alt 600 mio. kr. til private og virksomheder. 100 mio. kr. er øremærket til virksomheder i Syd- og Sønderjylland, hvilket vil skabe vækst og nye arbejdspladser. Virksomhederne kan låne penge til en startrente på 1,95 pct., som så vidt vides er markedets laveste rente. Hvis de 100 mio. kr. 'kommer ud at arbejde', vil der blive skabt 500 job lokalt (200.000 kr. pr. arbejdsplads). Ved et konservativt skøn, hvor 'kun' en fjerdedel af puljen bliver lånt ud, kan det give 125 nye job.
50.000 job på landsplan
”Frøs er kommet styrket gennem krisen og har et stort indlånsoverskud til at låne ud til bæredygtige investeringer. Betingelserne for at investere i arbejdspladser i Syd- og Sønderjylland har aldrig været bedre, og hvis resten af finanssektoren tager ideen op med lignende vækstpakker, så kan der skabes min. 50.000 job på landsplan,” siger Kurt Jensen.
Han mener, at timingen er rigtig for at stimulere væksten, som er spirende i Europa. I Danmark er der nu også færre, der ender som dårlige betalere – bl.a. fordi flere igen har fået et arbejde.
Frøs var blandt de første pengeinstitutter, der efter krisens indtog præsenterede vækstpakker og arrangerede seminarer om vækst og grænsehandel med landets øverste politikere. Vækstpakkerne med lave renter er bl.a. baggrunden for, at Frøs' udlån, siden krisen brød ud og frem til i dag, er vokset med 21 pct., mens resten af branchen har oplevet tilbagegang på 15 pct.
Kurt Jensen har gennem flere år gjort opmærksom på, at Tysklands særregler i forbindelse med grænsehandlen er stærkt konkurrenceforvridende og slår lokale detailbutikker ihjel. Derfor tager han nu næste skridt og appellerer til Angela Merkel om at lave reglerne om.
”Reglerne må og skal ændres. Det er i højeste grad konkurrenceforvridende, at danskerne ikke betaler flaskepant, når de handler ved grænsen. Der er jo flaskepant i Tyskland, som blot er fjernet ved grænsen for danskere for at give Tyskland et handelsmæssigt fortrin. Hvis ikke Tyskland laver reglerne om, så forvandles Syd- og Sønderjylland til et 'frilandsmuseum', som danskere bare kører igennem, når de er på vej over grænsen for at hente billige dåseøl. Grænsehandlen er i gang med at tage livet af vores butikker, og oveni kan lægges en miljøskandale. Det bør være klart for enhver, at det er tosset at producere øl i Danmark for så at fragte dem til Tyskland, hvorefter de bliver læsset på en dansk trailer og kørt retur. I hele Danmark kan vi så bøvle med de mange dåser, som bare bliver smidt i grøftekanten,” siger Kurt Jensen.