Dyrskuet i Aabenraa trækker
Årets dyrskue tegner allerede til at blive en succes. Hele 85 procent af standene er allerede reserveret, fortæller skuets tovholder, Erik Nissen.
Fødevareteltet på Det sønderjyske Fællesdyrskue i Aabenraa blev en stor succes i 2014, og det bliver yderligere udbygget på det kommende skue, som finder sted i dagene fredag den 29. og lørdag den 30. maj, oplyser formanden, Jørgen Popp Petersen, i en pressemeddelelse.
”Vi oplevede sidste år en meget stor interesse fra vores gæster for udbuddet af fødevarer, og det har vi taget konsekvensen af ved at gøre teltet større og udbygge aktiviteten,” siger Jørgen Popp Petersen.
Vi havde sidste år mange på venteliste til at få en plads på skuet, og allerede nu tegner det til, at interessen for at udstille på fællesdyrskuet er mindst lige så stor i
år. Det er glædeligt, at udstillerne bakker op om skuet,” siger Erik Nissen.
Bag Det sønderjyske Fællesdyrskue står de fire landbrugsorganisationer Landbo-Syd, Sønderjysk Lbf. LHN og Sønderjysk Familielandbrug.