Fortsæt til indhold

Oplev Danmarks største rovfugl ved Ballum sluse

På søndag er det ørnens dag. Her kan du komme tæt på ørnen

Arkiv
Arkiv

Mål dit eget vingefang i forhold til havørnens. Oplev havørnens imponerende vingefang, når den flyver rundt ved vandet. Kom helt tæt på havørnen gennem kikkert og teleskop. Lær om havørnens spændende adfærd og biologi. Alt det og meget mere kan du opleve, når Dansk Ornitologisk Forening (DOF) for tiende gang holder Ørnens Dag. Det sker søndag den 22. februar bl.a. ved Ballum Sluse og ved Slivsøen.
Om vinteren er der rigtig gode muligheder for at opleve havørnens store vingesus over det meste af landet. De prægtige ørne trives nemlig i det danske vinterlandskab. 350 af DOF's frivillige ørne-entusiaster har netop talt sig frem til, at mindst 342 havørne holder til i Danmark lige nu.
For tiende år i træk får Danmarks befolkning en unik mulighed for at opleve det helt store vingesus, når DOF's Projekt Ørn inviterer til Ørnens Dag over hele landet. Der er gode muligheder for at se havørne ved Ballum, hvor der også ofte raster meget store flokke af ænder og gæs. Der vil være mulighed for at benytte de opstillede teleskoper. Natur og Ungdom - Vadehavet er igen i år ved slusen, hvor der - alt efter vejret - bliver lavet aktiviteter for børn og unge. Arrangementet er fra kl. 10-13, og alle interesserede er velkomne.