Politik med mere for hundeluftere
Benny Engelbrecht havde igen selskab af andre hundeejere på sin tur med Billie rundt i skanserne
Skatteminister Benny Engelbrecht med privat bopæl i Adsbøl ved Gråsten inviterede forleden via Facebook til fælles hundeluftertur i Nørreskoven og dagen efter på Dybbøl Banke. Begge gange havde han selskab af en lille skare hundejere, som på den måde fik lejlighed til at lufte både deres hunde og politiske holdninger.
En af dem, som indfandt sig på den historiske slagsmark ved Dybbøl med sin golden retriever, var Jørgen Wilkenskjeldt.
"Jeg er Facebook-ven med Benny, og jeg syntes, det lød som en god idé med sådan en fælles hundeluftertur," siger Jørgen Wilkenskjeldt.
"Man får jo snakket om lidt af hvert undervejs. Noget af det jeg for tiden er optaget af, er affolkningen af landdistrikterne," fortæller han.
"Jeg synes, man skulle gøre det mere attraktivt at bo på landet. For eksempel kunne man yde en slags statslige boliglån med lav rente til boligejere udenfor de større byer," mener han.
Hund og holdning
Benny Engelbrecht kunne glæde sig over, at der både i Nørreskoven og på Dybbøl var en håndfuld Facebook-venner, som havde taget imod hans 'Luft Hund og Holdning' invitation.
"Som politiker er det kun godt at komme ud blandt folk og diskutere politik," siger Benny Engelbrecht.
"Det er ikke så tit, at jeg har tid midt på dagen, men i denne uge har jeg ferie som minister. Den bruger jeg blandt andet til at forberede den forestående valgkamp. Der skal jo fremstilles brochurer og den slags," fortæller skatteministeren, som altså også fandt tid til et par hundelufterture med sin hund Billie.
"Vi får snakket om både lokale og landspolitiske ting og sager. Blandt andet er skattely noget af det, som optager mange for tiden. Og så får vi selvfølgelig også en snakket om hunde," smiler Benny Engelbrecht, som har endnu en hundelufter-tur på programmet denne uge.
"I morgen skal jeg mødes med Christian Rabjerg Madsen, som er folketingskandidat for Socialdemokraterne i Kolding, og vi har snakket om at tage en tur rundt om Slotssøen med vores hunde," fortæller han.