Større byer har fordel af e-handel
Nethandel bliver en gevinst for de større byer, mener analyseinstitut
Når flere og flere mennesker vælger at blive hjemme og bestille jakken, tv'et eller bogen over internettet, så er det en gevinst for de større byer.
Sådan lyder konklusionen fra Institut for Center-Planlægning (ICP), der har kigget nærmere på nethandlens betydning for butikslivet.
Ifølge administrerende direktør i ICP, Per Nyborg, kommer en stigende nethandel til at betyde, at folk i højere grad søger mod større byer, når de så endelig vælger at handle i fysiske butikker.
“En masse butikker vil fremover forsvinde på grund af en stigende nethandel. Men når kunderne så endelig skal ud og handle i butikkerne, så vil de søge mod steder med stort udbud, og her kommer de større byer ind i billedet,” forklarer Per Nyborg.
I byerne vil det være centrale placeringer og større butikscentre, som vil få fordel af en stigende nethandel, vurderer instituttet.
“Her vil man fortsat have et bredt dækkende udvalg, som man ikke kan finde andre steder,” siger Per Nyborg.
De små bliver ramt
Byer med 5.000-10.000 indbyggere i dag, som har en fornuftig forsyning af butikker, vil i fremtiden få vanskeligt ved at opretholde samme niveau.
“Men større byer vil ikke få nogle problemer,” siger Per Nyborg,
Direktøren understreger, at det gælder for udvalgsvarer, det vil blandt andet sige tøjbutikker, skobutikker, isenkræmmere og optikere.
Her forventer instituttet, at 25 procent af vareforbruget i Danmark fremover dækkes ved køb på nettet.
Men billedet er ikke det samme inden for dagligvarer.
“Vi forventer ikke i samme udstrækning, at dagligvarehandlen overgår til nethandel. Der er i forvejen en stor udbredelse af discountbutikker, som er placeret meget tæt på, hvor folk bor og med lange åbningstider. De to store spillere Coop og Dansk Supermarked har ikke noget voldsomt incitament for at gå over til nethandel,” lyder det fra Per Nyborg.