Fortsæt til indhold

Undersøgelse leder til handleplan

Epinion-undersøgelsen af tilfredsheden iblandt borgere på sygedagpenge leder nu til en handleplan for hele Jobcenter Haderslev

Arkiv
Peter Rasmussen

En tilfredshedsundersøgelse foretaget af analyseinstituttet Epinion iblandt de af kommunens sygemeldte, som er på sygedagpenge, udgør nu fundamentet i en handleplan, som skal gælde for hele Jobcenter Haderslev.
Undersøgelsen viste blandt andet, at 74% af borgerne på sygedagpenge er tilfredse med samarbejdet med Jobcenter Haderslev. Desværre har man ikke spurgt ind til tilfredsheden hos de mange sygemeldte, som ikke er på sygedagpenge, og som enten er på kontanthjælp, en kontanthjælpslignende ydelse eller helt uden forsørgelse. Dette faktum er kritiseret af mange - også i Beskæftigelses- og Integrationsudvalget. Alle er dog enige om, at de input som undersøgelsen giver til forandringer er af stor værdi. Og at analysen generelt tegner et godt billede af lige præcis dette specifikke område af jobcentrets håndtering af sygemeldte.
Beskæftigelses- og Integrationsudvalget har derfor nu besluttet, at anbefalingerne og erfaringerne fra undersøgelsen skal udbredes til hele jobcenteret i form af en syvpunkts-handleplan.
"Undersøgelsen fra Epinion var generelt meget positiv, men den gav os samtidig nogle gode råd og forslag til forbedringer, som vi nu vil gennemføre i hele Jobcentret. Vi har derfor vedtaget en handleplan, der meget konkret tager fat på denne opgave," siger formand for Beskæftigelses- og Integrationsudvalget, Karl-Erik Olesen:
"Vi sætter i handleplanen fokus på de områder, hvor analysen viste, at vi kan gøre det bedre. I den forbindelse lægger udvalget særlig vægt på løsning af problematikken omkring sagsbehandlerskift. Det drejer sig i første omgang om at forbedre dialogen om borgernes ønsker og behov og tage borgeren med på råd samt hele tiden sikre, at der er klarhed omkring de næste skridt i forløbet, siger han.
"Til hvert punkt er der udarbejdet konkrete handlinger og vejledninger til vores medarbejdere, så vi får mulighed for at følge op på de mål, vi har sat os," siger Karl-Erik Olesen:
"Jeg er overbevist om, at vi med dette initiativ støtter den positive proces med at udvikle og forbedre servicen, som medarbejderne er i fuld gang med på Jobcenter Haderslev, og jeg er glad for at vi i fællesskab i udvalget er nået frem til ovenstående handleplan, slutter han.

"Vi sætter ind de steder, hvor analysen viser at vi kan gøre det bedre," siger den ny udvalgsformand Karl-Erik Olesen (R).