Fortsæt til indhold

Udfordrede unge udstillede kunst

Unge fra psykiatrien i Kolding udstillede værker i samarbejde med Designskolen

Arkiv
Arkiv

Røde firkanter og trekanter i papir, der tilsammen danner et hjerte. En balletdanserinde og papirstykker lagt sammen, så de danner ordene ”ung”
Børne- og Ungdomspsykiatri Kolding har to eftermiddage om ugen i et par måneder haft besøg af en designstuderende fra Designskolen i Kolding, der har undervist de unge i design og kunst. Aktiviteten har været med til at give de unge et pusterum fra en svær hverdag.
Forleden havde afdelingen fernisering, hvor de unge og deres netværk, medarbejdere og den designstuderende kunne komme og se kunstværkerne, som de unge havde lavet.
Maria på 18 år var en af de unge, der har været med.
“Det var godt at lave noget andet og glemme det hele imens. I dag sidder jeg også og tegner, når jeg har det svært. Det hjælper lidt,” fortæller Maria, der har tegnet et verdenskort.
Pengene til projektet stammer fra en donation, som afdelingen fik fra institutionen Valhalla i Kolding i 2013. Pengene havde Valhalla samlet ind efter at have solgt malerbøger til børn. Tegningerne i malebogen var tegnet af en ung pige, der havde arbejdet på institutionen Valhalla. Tidligere havde denne pige været indlagt på afdelingen i Kolding.