Fortsæt til indhold

Diabetes er et stigende problem i Haderslev kommune

Flere og flere borgere i Haderslev kommune rammes af diabetes. Opdages sygdommen tidligt er behandlingsmulighederne gode

Arkiv
Peter Rasmussen

3.491 haderslevere lider af diabetes, og det formodes, at flere end 2.000 borgere går rundt med diabetes uden at vide det, viser de nyeste tal fra Diabetesforeningen. Det kan blandt andet skyldes manglende kendskab til sygdommen og dens symptomer.
En af de store udfordringer i forbindelse med diabetes er, at rigtig mange går rundt med sygdommen uden at vide det. Det kan få alvorlige konsekvenser for helbredet.
På landsplan går omtrent 200.000 danskere rundt med sukkersyge uden at vide det. En af årsagerne til at så mange ikke er klar over, at de har diabetes kan skyldes, at sygdommens symptomer kan være vage og derfor lette at overse. Det kan Jacob Ulrich Hansen fra Vojens, som har lidt af diabetes i snart ti år, kun nikke genkende til:
“Jeg havde ingen anelse om, at jeg havde diabetes, så det kom som en stor overraskelse, da jeg fik stillet diagnosen. Set i bakspejlet kan jeg måske godt se, at jeg havde nogle af de symptomer, jeg kender til i dag, men jeg synes helt klart, der bør informeres mere om, hvilke symptomer man skal være opmærksom på,” fortæller han.

Jo tidligere sygdommen opdages jo bedre

Diabetes kan forårsage følgesygdomme, såsom skader på hjerte, nyrer, øjne og følesans i fødderne. Risikoen for at få følgesygdomme øges, jo dårligere blodsukkeret er reguleret. Derfor er det ekstremt vigtigt, at sygdommen opdages i tide, så personen kan komme i den rette behandling.
”Det er selvfølgelig meget forskelligt, hvad der virker på den enkelte patient, men for mig personligt, var det helt afgørende, da min læge satte mig i victoza-behandling. Derefter tænkte jeg, at det simpelthen ikke kan passe, at jeg ikke kan kontrollere min sygdom bedre, så jeg begyndte at spise sundere samt at komme i gang med at dyrke motion. Nu har jeg på lidt over et år tabt mig 17 kilo,” fortæller Jacob Ulrich Hansen.

Hyppige hospitalsgængere

Diabetikere er generelt hyppigere hospitalsgængere end øvrige borgere i Haderslev. En borger med diabetes i Haderslev Kommune har gennemsnitlig kontakt med hospitalet otte gange om året. Til sammenligning har øvrige borgere i Haderslev Kommune gennemsnitlig kontakt med hospitalet fem gange om året.
I Haderslev Kommune udgør andelen af diabetikere med hjertekarsygdomme 36,9 procent. På landsplan lider gennemsnitligt 35,4 procent af befolkningens diabetikere af hjertekarsygdomme.
Et dårligt reguleret blodsukker kan også medføre amputationer. Over en periode på 12 år har 33 diabetikere i Haderslev Kommune fået foretaget en amputation af en legemsdel som følge af diabetes.