Fortsæt til indhold

Mia og Sille skal spille bold i Guatemala

Arkiv
Arkiv

"Pigerne er ekstremt spændte, men ingen af os aner jo reelt, hvad det er, vi kan forvente. Men det er en once in a lifetime-oplevelse for pigerne. Det er få beskåret at spille til et VM. At det er et skole-VM er sekundært, for det her er det højeste niveau nu og her for pigerne," lyder det fra Kim Hansgaard, der gennem flere år har været fodboldtræner og lærer på Efterskolen SINE.
Det kræver en del at få hele den 18-mand store trup klar til at spille tempofyldte og teknisk svære fodboldkampe i det mellemamerikanske klima.

"Vi ved, at luftfugtigheden er høj, og at temperaturen er omkring de 28-30 grader. Det kan vi bare ikke forberede os på. Til gengæld kan vi gøre alt, hvad vi kan for at optimere på holdets grundform," fortæller Kim Hansgaard. Som holdets træner er det hans ansvar, at pigerne er klar til at yde deres bedste, og med et slutrundeprogram, som byder på op til to kampe dagligt, er der al mulig grund til at rette fokus endnu mere på kondition og grundform.

"Det kræver en god kondition, og vi ved, at den gode form minimerer antallet af skader og gør det lettere for spillerne at restituere mellem kampene," siger Kim Hansgaard.

Træning med balance

Konkret betyder det, at fodboldpigerne har fem ugentlige træningspas og to ugentlige træninger med høj intensitet. På den fodboldtekniske side er der fokus på boldbesiddelse og afslutninger, så holdet ikke er afhængig af enkelte spillere.

"Pigerne skal træne meget, men vi skal også have balance i regnskabet, for mange af dem spiller også fodbold i klubregi i weekenderne, og det er nødvendigt at indlægge restitutionspauser, så de ikke træner sig til skader," forklarer Kim Hansgaard.
Fodboldpigerne har vundet alle kampene i den hjemlige turnering under Dansk Skoleidræt. De har slået ærkerivalerne fra en efterskole i Nyborg, og har en så god formkurve, at Kim Hansgaard ikke er bleg for at sige, at målsætningen selvfølgelig er at have medaljer med hjem fra Guatemala.

"Vi har et stærkt hold, og holdet er generelt fysisk større end deres jævnaldrende. Det er en fordel for dem, og så er de bare gode, siger Kim Hansgaard og slår fast, at pigerne fra SINE er en bred trup: Vi har et godt hold og en god bænk".