Fortsæt til indhold

Besparelser i sigte for den opmærksomme boligejer

80 procent af boliginteresserede har fokus på varmeregningen og varmekilden, når de søger bolig. Det vækker glæde hos Henning Carlsen VVS A/S, som fremhæver flere potentielle gevinster.

Arkiv
Arkiv

VARME: Der er stor fokus på opvarmning, 80 procent af danske boligsøgende er således opmærksomme på hvordan den måske kommende bolig bliver opvarmet.
Det viser en ny brugerundersøgelse fra Boligsiden.dk. Det er et positivt tegn, mener Thomas Thyge fra Henning Carlsen VVS, som dog peger på, at flere faktorer spiller ind, hvis energiforbruget og dermed varmeregningen skal holdes nede.
Det er helt naturligt, at boliginteresserede ser på beløbet i bunden af varmeregningen, når de skal sammenligne boliger, men helt så enkelt er det desværre ikke:
- Det kræver en individuel vurdering af den enkelte bolig for at finde den rette opvarmningsmetode. Men har man for eksempel en gammel gaskedel som trænger til at blive udskiftet kan det godt betale sig at tænke langsigtet. Hvis man sammenligner de 8 mest solgte gaskedler kan forskellen på at vælge en mindre energieffektiv gaskedel frem for den mest energieffektive være næsten 15.000 kr. set over 15 år, siger Thomas Thyge.
Han anbefaler derfor at man ikke kun kigger på varmeudgifterne nu og her, men ser fremad i tiden. Det gælder både når man skal vurdere potentielle drømmeboliger overfor i hinanden, men også hvis man står overfor at skifte den gamle olie- eller gaskedel i sin nuværende bolig. Thomas Thyge forklarer:
- Mange vil måske være tilbøjelig til at kigge på det beløb man skal investere nu og her i en ny gaskedel. Men man bør i stedet kigge på besparelsespotentialet og så kan en billig gaskedel blive en dyr fornøjelse set over tid. Det skyldes at man bør kigge på energieffektiviteten på den enkelte kedel.

Nye krav til varmeløsninger

For boligsøgende og boligejere, der netop nu spekulerer i, hvordan man opvarmer sin bolig klogest muligt, giver det god mening at orientere sig om de nye EU-regler om energimærkning af varmekilder, som træder i kraft per september 2015.
For at nedbringe produkters energiforbrug stiller EU krav – de såkaldte ecodesign-krav – så de mindst energieffektive produkter bliver fjernet fra markedet. Det vil sige, at alle gasfyr, varmepumper og varmeløsninger i det hele taget skal opfylde de tekniske krav fra EU. Mærkningen skal gøre det lettere for slutbrugeren at sammenligne produkter og vælge det rigtige ud fra mærkningen – ligesom man kender det fra vaskemaskiner og køleskabe i dag.
Derfor er der endnu mere grund til at undersøge varmekildernes holdbarhed i henhold til både EU-regler, energieffektivitet og miljøvenlighed.
Der er naturligvis hjælp at hente hos installatører som Henning Carlsen VVS, som er Bosch Climate Partner og ekspert i gasfyr fra Bosch.
- Vi tager gerne en snak om hvilken løsning, der dækker det aktuelle behov, og regner ud hvor meget der kan spares på varmeregningen, fortæller Thomas Thyge.