Oplev Steen Jørgensen på Tapperiet i Køge
MUSIK: Han har været frontmand i Sort Sol siden 1979, kørt succesfulde musikalske sideprojekter, optrådt i diverse film og teaterstykker og forrige år udgav han sit solo-projekt 'Standards for Living…' .
På onsdag den 18. februar er det muligt at opleve Steen Jørgensen live og på nært hold på Tapperiet i Køge, når han sammen med guitarist Rune Kjeldsen giver koncert i forbindelse med sin Danmarksturné.
Steen Jørgensen har denne vinter fyldt kalenderen op med intet mindre end 23 koncerter frem til marts. Turneen er døbt ‘Closer' og står i den forstand på nærværende akustisk musik, hvor publikum blandt andet kommer helt tæt på Jørgensens soloudspil ‘Standards for Living…' fra 2013, der indeholder fortolkninger af blandt andre Bob Dylan, Leonard Cohen, Joy Division og Kraftwerk.
Koncerten med Steen Jørgensen på Tapperiet onsdag den 18. februar starter kl. 20.00 og dørene åbner en time inden koncerten.
Billetter kan købes i forsalg på www.billetlugen.dk og på Tapperiet.
Herudover vil det også være muligt at købe billetter i entréen på selve aftenen til forhøjet billetpris.
pm