Fortsæt til indhold

Kedde har forlænget

Træneren for HK GIve Fremads 2. divisionhold har forlænget kontrakten

Arkiv
Jørgen Flindt

Kaptajnen på det skib, der skal få sæsonen 2015-16 sikkert i havn, bliver Peder Christian Jensen. Bedre kendt som Kedde.
For træneren for HK Give Fremads herrehold i 2. division har nemlig forlænget med endnu en sæson.
"Jeg er, for at sige det rent ud, pisseglad for, at vi har fået lavet denne her aftale. For mig er det et ønskescenarie at fortsætte som træner her i Give. Jeg er rigtig glad for at være her i klubben, hvor der jo er en helt fantastisk flot opbakning fra både Erhvervsklub og tilskuere til håndbolden. Jeg kan godt lide at arbejde med kontinuitet i tingene, og det får jeg mulighed for nu", siger Kedde Jensen til klubbens hjemmeside.
41-årige Kedde Jensen har tidligere trænet blandt andet Tønder, hvor han også selv har spillet, og været spillende assistenttræner hos Sønderjyske.