- Vi er skuffede og ærgerlige...
<p class="urub">Men vi ønsker ikke mudderkastning med kommunen omkring lokaler, lød det fra Thomas Thomsen på Ældre Sagens årsmøde</p>
- Vi har argumenteret meget og holdt mange møder med kommunen, og det mundede ud i, at borgmesteren i efteråret meddelte, at kommunen ikke har egnede lokaler at tilbyde, fortsatte Thomas Thomsen. Denne konklusion var vi ikke enig i, men på den baggrund undersøgte vi muligheden for selv at leje lokaler og opnå kommunalt tilskud. Vi kom i realitetsdrøftelser med tre udlejere, men kunne ikke nå videre i den proces, da vi erfarede, at kommunen kun ville tilbyde os en sjettedel af det beløb, vi havde behov for. Som bekendt skulle sagen havde været drøftet på et kommunalbestyrelsesmøde i januar, men meget symptomatisk endte dette også med en udskydelse. Et af lejemålstilbuddene er derfor trukket tilbage, da man ikke kunne vente på, at Ældre Sagen fik en afklaring med kommunen om tilskudsmuligheder.
<p class="mrub">ERFARINGER FRA ANDRE</p>
I forbindelse med, at sagen igen må forventes at komme på kommunalbestyrelsens dagsorden, oplyste Thomas Thomasen, at Ældre Sagen i Hvidovre har indhentet oplysningerne fra 15 andre kommuner landet over omkring kommunal støtte til Ældre Sagens lokaler, og disse er tilstillet alle kommunalbestyrelsesmedlemmerne, så de har den baggrundsviden, som de helt ikke besad, da sagen blev taget af dagsordenen i januar. Ældre Sagen i Hvidovres 2014-regnskab udviste et pænt overskud og dermed en forøgelse af formuen. Thomas Thomsen var selvsagt glad for resultatet, men måtte gøre opmærksom på, at en stor del af egenkapitalen er øremærkede til indretning af de nye større lokaler, som man har ventet på i mange år. Det er ikke et mål at opnå et stort driftsoverskud, men vi skal have lokalesituationen afklaret, før vi evt. kan drøfte størrelsen af deltagergebyrerne ved vores arrangementer, pointerede Thomas Thomsen.
<p class="mrub">SNART MEDLEM NR. 6.000</p>
Thomas Thomsen kunne i øvrigt fortælle, at Ældre Sagen i Hvidovre nu har 5.989 medlemmer og altså snart er klar til at sige goddag til medlem nr. 6.000. Som en del at bestyrelsens beretning redegjorde formanden for Ældre Politisk Udvalg Leif Andersen om samarbejdet med Hvidovre Kommune, Leif Andersen kunne tilslutte sig de stikord, der er nedskrevet i Hvidovre Kommunes pjece “Ældrepolitik”, men understregede samtidig, at det er nemmere at nedskrive målsætninger, end at føre dem ud i livet. Mange politikere har ikke helt føling med den virkelighed, der findes ude i det samfund, de laver regler for. Mange af vores frivillige oplever ting, som godt kan være en øjenåbner for politikere, når de bliver gjort bekendt med disse, fastslog Leif Andersen.
<p class="mrub">NYE AKTIVITETER</p>
Ældre Sagen lokalbestyrelser kunne også løfte sløret for idèer til nye aktiviteter, bl.a. roning, en løbeklub, bekæmpelse af ensomhed, madklub kun for kvinder, skak, fiskeklub, fotoklub, cykle med plejehjemsbeboere og skole- og børnehavevenner. Men kom gerne med flere ideer til bestyrelsen, lød opfordringen på årsmødet, og det førte prompte til et forslag om, at samle seniormusikudøvere til samspil.
<p class="mrub">ALLE GENVALGT</p>
Valgene til Ældre Sagens lokalbestyrelsen var hurtigt overstået. Der var genvalg til lokalformand Thomas Thomsen og bestyrelsesmedlemmerne Leif Andersen og Eric Andersen. Det samme var der til suppleanterne Flemming Skouboe og Margit Hansen.