Foredrag om æblets historie
I Herfølge Sognegård tirsdag aften den 3. marts.
HERFØLGE: Lokalhistorisk Forening for Herfølge/Sædder sogne afholder tirsdag den 3. marts kl. 19.00 foredragsaften i Herfølge Sognegård.
Arrangørerne har været så heldige at få Karen Syberg, til at komme og fortælle om æblets historie. Hun har bl.a. skrevet en meget interessant og fint illustreret bog om æblets historie - "Æblets fortælling”. Hun er barnebarn af den kendte maler Fritz Syberg, Kerteminde.
Historien er lang. Som vi vel alle ved, var det Adam og Eva, der i sin tid forbrød sig ved at spise et æble. Karen Syberg vil komme ind på kristendommen, sagn, eventyr og folketroen.
Hun vil fortælle om medgang og modgang for æbledyrkningen fra oplysningstiden til i dag. Hun vil ligeledes berette om nogle sine egne oplevelser med æbler. Foredraget tager ca. en time, hvor der kan stilles spørgsmål undervejs.
- Det er foreningens tanke, at vi senere i årets løb arrangerer et par udflugter. En forårstur, hvor vi vil ser en plantage i blomst og senere en efterårstur, hvor vi ser og smager på frugten. Karen Syberg har nogle af hendes bøger med, ”Æblets fortælling”, som foredraget drejer sig om, samt hendes sidste nye havebog, med haveessays, som udkom før jul. ”Mellem paradisæbler og skvalderkål”. Begge kan købes for en favorabel pris, oplyser Ingolf Hansen fra Lokalhistorisk Forening for Herfølge/Sædder sogne.
pm