Stormflodssikring i Roskilde Fjord
Der er information om stormflodssikring i Roskilde Fjord v. designingeniør Katrine Tipsmark Poulsen torsdag den 26. februar kl. 19.00 på Frederikssund Museum, Færgelundsvej 1, Jægerspris.
Stormfloden 6. december 2013 gik hårdt ud over boligområder langs Roskilde Fjord.
Fremtidens klimaforandringer vil medføre en ændring i de vejrmønstre, vi er vant til i Danmark. Vi vil få varmere og vådere vejr med mere nedbør, stigende havvandstand og ændret grundvandsspejl.
Klimaforandringerne vil medføre en øget risiko for danske boligejere, der risikerer at blive ramt af skybrud og stormfloder som den, der rasede i Roskilde Fjord og Isefjord den 6. december 2013.
Katrine Tipsmark Poulsen er designingeniør, og i sit foredrag fortæller hun blandt andet om, hvilke konsekvenser stormfloden havde for de ramte borgere. Foredraget tager udgangspunkt i hendes speciale, som har dannet grundlag for udviklingen af en række løsningsmodeller, som danske kommuner kan gøre brug af for at understøtte deres borgere i tilfælde af oversvømmelser. Der er fri entre.