Fortsæt til indhold

Louis Nielsen lancerer komplet syns- og sundhedstjek

Arkiv
Arkiv

- I takt med at den teknologiske udvikling gør det muligt, er det naturligt for os at gøre disse nethindefotos og trykmålinger til en del af den service, som vi tilbyder vores kunder i det nye koncept, som vi kalder KompletSyn, siger chefoptiker Rico Nielsen hos Louis Nielsen i Hvidovre.

De nye ydelser hos Louis Nielsen kommer ikke til at koste ekstra, men vil være en del af den normale synsprøve.

- Når vi alligevel ser vores kunder med jævne mellemrum, giver det rigtig god mening at yde dem denne ekstra, professionelle service. På tidlige stadier af sygdomme som eksempelvis grøn stær og diabetes er der ofte ingen symptomer, og de fleste søger jo typisk først hjælp, når de selv kan mærke, at der er noget galt. Derfor kan vores nye koncept, KompletSyn, få stor sundhedsmæssig betydning for mange af vores kunder, forklarer Rico Nielsen.

<p class="mrub">Grøn stær taget i opløbet</p>

En af de Louis Nielsen-kunder, der allerede har oplevet på egen krop, hvad den nye teknologi kan, er Henning Hansen.

Han havde ingen anelse om, at noget var galt, da han tilfældigt en dag var hos Louis Nielsen med sin kone og spontant besluttede sig for at få tjekket synet, når han alligevel var der. Målingen af trykket i Henning Hansens øjne var så alarmerende højt, at han blev opfordret til straks at søge øjenlæge. Det gjorde han, og mindre end to timer senere kom han i behandling for grøn stær.

- Det kom fuldstændig bag på mig, at noget var galt. Faktisk havde jeg ligefrem ignoreret et par henvendelser fra Louis Nielsen om, at det var tid til et rutinemæssigt tjek af synet, for jeg følte jo selv, at alt var i orden, fortæller Henning Hansen, der er taknemmelig for, at hans grøn stær blev opdaget i tide.

- Det seneste tjek hos min øjenlæge viser, at sygdommen har kostet mig en del af mit synsfelt, men det kunne være gået langt værre. I mit job er jeg eksempelvis afhængig af mit erhvervs-kørekort, og det kunne i værste fald have kostet mig fornyelsen af det, hvis ikke sygdommen var blevet opdaget og bremset i tide, siger Henning Hansen.

<p class="mrub">Samarbejde med MølholmForsikring</p>

I forbindelse med introduktionen af KompletSyn har Louis Nielsen indledt et samarbejde med Mølholm Forsikring. Samarbejdet indebærer, at Louis Nielsens optikere efter behov kan trække på ekspertise og erfaring fra special- og øjenlæger i Mølholm Forsikrings landsdækkende behandlingsnetværk. Det gælder blandt andet Øjenklinikken på Privathospitalet Mølholm i Vejle under ledelse af overlæge, Ph.D. og speciallæge i øjensygdomme Hanne Julian. Samarbejdet træder eksempelvis i kraft, når det skal vurderes, om en kundes nethinde-fotos ser normale eller unormale ud, og der skal tages stilling til, om en kunde har behov for at søge øjenlæge.

Det er i den forbindelse vigtigt at understrege, at optikere hverken må eller kan stille diagnoser. Det er helt og holdent øjenlægernes opgave. Optikere forholder sig udelukkende til, om fotos og målinger ud fra en samlet vurdering forekommer normale eller unormale og vejleder kunden ud fra det. De seneste mange måneder er Louis Nielsens medarbejdere blevet undervist og trænet i den nye teknologi og er således godt klædt på til opgaverne.