Tid til sjæl, sjov og sex
Få fyret op under det hele! Tid til Sjæl, Sjov og Sex - i 7-kanten
Erik Dyhr Thomsen kan efterhånden hæfte mange titler på sig. Tidligere var han udviklingschef hos LEGO og Smurfit Kappa, i dag er han kreativ ildsjæl i det vestjyske, formand for Folk & Kultur, bestyrelsesmedlem i 7-kanten, billedmager og foredragsholder.
I 1998 startede han sin egen foredragsvirksomhed, Never2Late. Navnet hentyder til hans filosofi om at det aldrig er for sent, at starte på noget nyt. Erik har holdt foredrag for mere end 15.000 mennesker i foreninger, firmaer og kommuner.
Der er ét foredrag, han hele tiden vender tilbage til, foredraget: ”Tid til Sjæl, Sjov og Sex”.
Tid til det essentielle i dagligdagen
Foredraget står hans hjerte nært, fordi det handler om at få tid til alt det, der virkelig betyder noget. I det daglige farer vi rundt for at nå det hele, - men fik vi sjælen med, var der tid til at nyde det, og hvad skete der med kærligheden undervejs? Det er en ordentlig mundfuld at skulle klare i et foredrag på et par timer, men det lykkes næsten altid at give tilhørerne noget med hjem, som de selv kan arbejde videre med.
"Mange af os har prøvet endnu en gang at falde i søvn foran fjernsynet og blot kunne konstatere, at så skete der heller ikke noget specielt den dag. Derfor vil jeg give nogle gode værktøjer til, hvordan vi kommer i gang med at leve livet, på den måde vi har lyst til," fortæller Erik Dyhr Thomsen.
Farverig og musikalsk formidling
Da han startede med at holde foredrag, var han meget bevidst om at det skulle gøres på en anderledes måde. Derfor er foredraget fyldt med hans egne tegninger, og det hele bliver understreget af god musik. For formidling må aldrig være kedeligt og tørt, det skal tværtimod være sjovt, spændende og livsbekræftende – siger Erik Dyhr Thomsen.
Foredraget er den 12 marts kl 19 i 7-kantens teatersal. Vesterled 52, 6851 Janderup.
Billetreservering & pris: www.-7-kanten.dk under medlemsarrangementer, pris 50kr for medlemmer, medlemmer gratis.