Fortsæt til indhold

Børnehuset Krogstenshave samlede ind til flygtninge

Arkiv
key

Derfor har børn og forældre i Børnehuset Krogstenshave i den forløbne uge samlet ind fra gemmerne. Det er der kommet et rigtig flot resultat ud af.

- Vi nåede at komme op på ca. 80 store sække med tøj, dyner, tæpper, håndklæder og bamser og legetøj, fortæller Britt Bobien, der er inklusionspædagog i Børnehuset Krogstenshave.

Britt Bobien fik idéen til at institutionen kunne samle ind, fordi hun selv igennem et stykke tid har samlet ind via de sociale medier.

- Jeg tænkte, at der jo er ufatteligt mange mennesker i sådan en institution, der måske ligger inde med noget, der kunne sendes af sted til flygtningene. Og så spurgte jeg min chef, om vi ikke skulle starte en indsamling, fortæller Britt Bobien.

Og ideen blev vel modtaget. Både blandt chef, medarbejdere, forældre og børnene i institutionen.

- Der har været meget opbakning om indsamlingen, og det har jo også betydet, at vi har fået snakket med de store børn om indsamlingen. Det har betydet, at mange af børnene har lagt bamser og legetøj i sækkene, siger Britt Bobien.

I sækkene er der dog også tæpper, sko, vintertøj, huer, vanter og meget andet, der er tiltrængt for de mange flygtninge.

Indsamlingen varede en uge og blev tirsdag pakket sammen og sendt af sted via organisationen Take My Hand, der er en non-profit-organisation.