Sønnens kanin banket ihjel
10 årig dreng fandt sin kanin tæsket ihjel i naboens have. Politiet kan intet gøre
Da en 10 årig dreng fra Vojens kom hjem fra skole, kunne han se at nogen havde lukket hans elskede kanin ud af sit bur. Drengen ledte efter kæledyret som han fandt i naboens have. Desværre var det et frygteligt syn, der mødte drengen.
Nogen havde tæsket kaninen til døde og dyret havde så omfattende skader, at man næsten ikke kunne genkende hovedet og ansigtet.
Udåden har naturligvis chokeret og forarget alle, og forældrene kan kun håbe at nogen ved noget - og vil fortælle det. For beskeden hos politiet da familien anmeldte mishandlingen var at de intet kan gøre, hvis de ikke ved nogen om hvem gerningsmanden er.
"Hvad helvede er det for en opførsel at have! Det var en 10 årig drengs kanin, og han er totalt knust! Hvem end der har gjort det burde prøve samme behandling," skriver faderen på sin facebook. Han advarer samtidig andre, som kunne komme i samme situation:
"Jeg vil gerne advare alle i Vojens om at der er nogle der kan finde på dette! I sær omkring Kædevænget og Præstegårdsvej," skriver han.
Hvis du har hørt eller set noget, der kan kaste lys over sagen så kontakt politiet på telefon 114.