Fortsæt til indhold

Forfatterarrangement med Helle Helle i Bibliotekscaféen

<p class="urub">Onsdag den 8. april kl. 19.00 kan man møde Helle Helle på Hvidovre Hovedbibliotek</p>

Arkiv
Arkiv

“Hvis det er” handler om to vildfarne løbere, der render på hinanden i en stor, jysk skov og via omstændighederne tvinges til at tilbringe weekenden sammen, blandt andet i en shelter.

Helle Helle vil i foredraget komme omkring rigtig mange aspekter ved bogen: Hvordan blev romanen til? Hvorfor foregår den i en skov i Jylland? Om skriveprocessen og hvorfor en roman aldrig bliver, som planlagt. Og ikke mindst: Hvad skal hovedpersonen med løbesko, der ikke passer, og hvor længe kan man leve af rundstykker og rejer?

Med romanen “Hvis det er” er Helle Helle nomineret til Nordisk Råds litteraturpris 2015. Vi glæder os til at byde publikum velkommen til en stor oplevelse i Bibliotekscaféen.

Billetpris: 50 kr. inkl. billetgebyr. Billetsalget starter onsdag den 25. marts. Billetter købes via billetlugen.dk eller på bibliotekerne i Hvidovre.

Arrangør: Hvidovre Hovedbibliotek, Voksenafdelingen.