Fortsæt til indhold

Mindst ti sigtet for uorden efter pokaltriumf

Politiet havde travlt, da EfB på imponerende vis besejrede AaB i Esbjerg

Arkiv
Louise Ritter

Der er ikke ret meget andet, der kan sætte stemningen i kog som en rigtig god fodboldkamp. Det oplevede Esbjerg og byens politi torsdag aften, hvor EfB efter at have været bagud 0-2 formåede at vinde pokalkampen over AaB med imponerende 4-2.
Det satte sindene i kog hos de udenbys gæster på tribunen, og de lokale fans fulgte trop. Således tæller politiets døgnrapport flere end ti sigtelser for uorden og voldelig optræden i forbindelse med fodboldkampen.
Blandt andre er en 20-årig mand fra Aalborg sigtet for at have udvist voldelig optræden ved at sparke til en skraldespand, mens han råbte og skreg.
Fem unge esbjergensiske mænd blev også sigtet for voldelig optræden og for at råbe ukvemsord til politiet. Ifølge ordensmagten forsøgte de at lægge op til slagsmål med fans i modsatte lejr.