Dobbelt DM-guld til Team Køge Volley
Fire spillere fra Team Køge Volley udtaget til damelandsholdet.
VOLLEYBALL: I weekenden lykkedes det Team Køge Volley at vinde dobbelt guld ved DM for U21 i Randers.
Pigernes hold, der består af Køgespillere, suppleret med 3 spillere som nu spiller senior andre steder men altid har spillet ungdom i Køge, vandt alle kampe 3-0. Det er nu 4. år i træk at de samme spillere vinder U21 DM - en helt ekseptionel flot præstation.
Køge fik Emma Brix, Nanna Mølgård, Trine Kjelstrup og Clara Vieira udtaget til Dream Team-holdet.
Drengene er et holdfælleskab mellem Køge og Hvidovre, Hvidovre-Køge. De overraskede ved at slå favoritterne fra Gentofte i semifinalen og siden Lyngby-Gladsaxe i finalen.
Her fik holdet Mathias Spendrup og Nicolai Houmann udtaget til Dream Team-holdet.
- I 2009 vandt vi også the Double ved U15 DM. Der var 3 drenge og 8 piger med til at gentage triumfen i Randers, fortæller træner Sven Brix fra Team Køge Volley.
I denne weekend spiller Team Køge Volley om U16 DM i Varde og næste weekend om U18 DM i Odense.
- Vi har medaljechancer for både drenge og piger begge steder, siger Sven Brix.
Fire Køge-spillere på landsholdet
Stammen skal etableres og EM-forberedelserne sættes i gang, når damelandsholdet samles i næste uge. Danske volleyfans kan igen se frem til at se volleydamerne i aktion på dansk grund.
Der er ingen officielle kvalifikationer i Europa i år. Derfor skal landsholdet, i den periode det er samlet, etablere spillertruppen og arbejde frem mod EM-kvalifikationen i 2016.
Mens størstedelen af den danske befolkning kan se frem til en forlænget weekend, når det næste torsdag er Kristi himmelfartsdag, kan det danske damelandshold se frem til fire dages tryout, som begyndelse på en spændende landsholdssæson.
Efter de fire dages tryout går turen til Litauen, hvor landsholdet skal spille turnering med Sverige, Georgien og værterne Litauen.
Det bliver også til et glædeligt gensyn med damelandsholdet på hjemmebane, når Holtehallerne inviterer indenfor til to landskampe mod Estland den 30. og 31. maj.
Landsholdssamlingen skal samtidig afdække, om der er basis for, at damelandsholdet kan deltage i European League i de nærmeste år.
Landstræneren har udtaget en trup med mange Volleyliga-profiler, der trods en ung gennemsnitsalder kommer med en masse erfaring fra EM og VM-kvalifikationer med ungdomslandsholdene.
I truppen er fire spillere fra Team Køge Volley.
Nemlig hæveren Emma Brix, Katrine Strøbæk (centre), højrekanten Nanna Mølgård og Libero Laura Brix.
pm