Hvidovre bygger fortsat op
Spillemæssig fremgang men lidt for langt mellem godbidderne - Frederik Emil Andersen strålede
Især Frederik Emil Andersen spillede en fornem kamp fremadrettet og defensivt. Han var god med bolden og skabte meget og var hele tiden en trussel mod 93'ernes forsvar.
Allerede indenfor de første to minutter kunne han have bragt sig på målscorerlisten, da han afsluttede et godt opsat HIF angreb, men hans skud blev pareret til hjørne. 1-0 målet kom så efter 20 minutter, hvor han tog sagen i egne støvler. Et par hurtige træk ind i banen og en kort aftræk. Bolden blev rettet af og snød B 93's målmand.
- Bolden var gået ind alligevel, selvom den blev rettet af. Så var den bare strøget ind i det lange hjørne, mente Frederik Emil Andersen med glimt i øjet.
De første 45 minutter blev spillemæssigt en til tider rigtig god oplevelse. Der var flere gode tilløb, hvor bolden blev sendt godt rundt, og hvor 93 måtte halse efter. Kombinationerne flød, selvom der var lidt langt mellem godbidderne. Det var især afspillet fra den bageste kæde, der havde voldsomme mangler. Til gengæld stod man defensivt rigtig godt, og B 93 skabte intet i første halvleg.
Vi skulle helt hen i det 63. minut, før det første skud ramte målet, og her var målmand Mikkel Hasling på plads. Det var han så også et par gange senere, hvor 93 udfordrede og testede ham. Inden da havde såvel Mikkel Dahl som Peter Benjaminsen haft et par af de helt store muligheder alene igennem, men skarpheden var der bare ikke. HIF's spil faldt stille og roligt fra hinanden, og B 93 fik initiativet. En god indskiftning af Daniel Holm afgjorde så det hele, da han blev sendt godt af sted af Christopher Østberg, og den hurtige angriber scorede usvigelig sikkert.
- Planen til kampen var, at vi skulle lægge et højt pres og løbe med dem, sammenfattede træner Thomas Westh Hansen.
- Der var mange ting, der lykkedes i de første 45 minutter, men jeg manglede lige de sidste procenter. Jeg synes ikke, vi fik spillet os ud. Vi kunne have afgjort kampen tidligt, og der var ingen grund til at invitere B 93 ind i kampen. Men jeg er glad for de tre point på en dag, hvor vi som hold var et stykke fra...ebo