Min kone har givet mig liste med gøremål
"Jeg er 98 procent sikker på, at jeg ikke kommer ind."
Sådan siger Venstres Jens Ejner Christensen om sine muligheder for at fortsætte i Folketinget.
De personlige stemmer er endnu ikke talt op, men i Vejle Nord, hvor Jens Ejner Christensen var opstillet, gik partiet tilbage, og det ligger fast, at Venstre går to mandater tilbage i Sydjyllands Storkreds.
"Der er efter min overbevisning fem kandidater i vores kreds, som er 100 procent sikre på valg, og da der kun er fem pladser, ja så er det løb ligesom kørt," siger Jens Ejner Christensen.
Han er allerede begyndt at tænke på sin fremtid uden for Christiansborg.
"Jeg har fået en liste af min søde kone over alt det, jeg mangler at få lavet, og min familie har nok ikke noget imod, at jeg får en arbejdsuge på 60 timer i stedet for 80" siger gårdejer Jens Ejner Christensen, der dog ikke lægger skjul på, at han gerne ville have fortsat i Folketinget.
"Når man kaster sig ind i en kamp, er man med for at vinde."
Jens Ejner Christensen forsøgte forgæves at blive valgt ind i Folketinget i 2011, hvor han dog blev suppleant. Da Ulla Tørnæs sidste år drog til Bruxelles, kom Jens Ejner Christensen derfor ind.
Jens Ejner Christensen ser også frem til at fortsætte sit arbejde i byrådet.