Politiet jagter "guldsælgende" mand
Politiet opfordrer til at man er særdeles skeptiske over for disse "guldsælgere",
POLITI: Onsdag eftermiddag kl. 14.08 fik politiet den første af i alt tre henvendelser om en "guldsælgende" mand, der på rasteplads Kværkeby, vestlig retning på Vestmotorvejen, havde forsøgt at sælge et guldur, fordi han manglede penge til benzin.
Manden blev dog afvist, og anmelderen bemærkede, at han kørte i en sort Mercedes med tyske nummerplader. Bilen, hvor der også var en anden mand i, kørte derefter videre mod vest.
Små tyve minutter senere, kl. 14.30 fik politiet den anden henvendelse om samme bil, der nu var standset på rampen på afkørsel 34 Borup på Vestmotorvejen. En mand ville sælge en guldring for at skaffe penge til benzin. I bilen sad nu en ca. 35-årig kvinde.
Yderligere tyve minutter senere, kl. 14.50, fik politiet så den tredje henvendelse om samme bil, der nu var standset ved et busstoppested ved en rundkørsel i Bjæverskov. Her ville en mand sælge en guldring til anmelderen, som dog afviste ham.
Den "guldsælgende" mand blev af alle anmeldere beskrevet som 35-40 år, 185-190 cm høj, kraftig af bygning, kort sort hår, iført sort jakkesæt, hvid skjorte og sort slips.
Hverken "guldsælgeren", den tyske bil eller kvinden i den kunne politiet finde i området.
Politiet vil igen benytte anledningen til at være særdeles skeptiske over for disse "guldsælgere", som erfaringsmæssigt sælger værdiløst metal med en guldlignende belægning som ægte guld for at skaffe penge.
Politiet skal samtidig rose anmelderne for hurtigt at anmelde forholdene med beskrivelse af både de involverede personer og deres køretøj(er), hvilket politiet mulighed for at patruljere målrettet i de områder, hvor denne type personer forsøge at snyde andre.
pm