Hvem har taget Eva Kjer Hansens øjne?
Mange af Eva Kjer Hansens (V) valgplakater, der hænger langs Kolding Havn er blevet udsat for hærværk. Vandalerne har blandt andet klippet politikerens øjne ud og sat klistermærker på med ordet "idiot"
"Det er simpelthen så ubehageligt at se dig selv på den måde. Det startede uskyldigt med idiot-klistermærker på øjne og mund på mine plakater rundt om i byen. Det er drengestreger, jeg kan trække på skuldrene af. Men når det så kammer over i at stikke mine øjne ud og skrive diverse ukvemsord på plakaterne, så bliver jeg altså vred," lyder det fra Eva Kjer Hansen i en pressemeddelelse.
"Jeg synes, hærværket er taget til denne gang. Det er blevet grovere og mere makabert at se på. Det ærgrer mig hver gang, at folk på den måde håner demokratiet ved at ødelægge plakater fra de partier, de ikke kan lide. Jeg ville ønske, de i stedet ville dukke op til nogle af de mange debatarrangementer i Kolding og få svar på de ting, de tilsyneladende er så trætte af," fortsætter Eva Kjer Hansen.