Fortsæt til indhold

Felsted Skole deltager ved Skole-OL

Arkiv
Arkiv

Breddeidrætsklassen, 7. årgang fra Felsted Centralskole, har kvalificeret sig til finalestævnet ved Skole OL i København i morgen, fredag.
Skole OL er en konkurrence for skoleelever på 4. til 7. klassetrin. Det er Dansk Atletik Forbund, Danmarks Idrætsforbund, Nordea Fonden, Tryg Fonden og TV 2, der står bag Skole OL.
”Der har været over 20.000 skoleelever med til kvalifikationen, så det er super godt gået”, fortæller klasselærer Inger Lind Karlsen.

I kvalifikationen er der blevet svedt i disciplinerne 100 m løb, 400 m løb, 60 m hækkeløb, stafet 10 * 60 m løb, 2 km løb, længdespring og kast med ”hylere”.
Selve finalestævnet bliver holdt i bedste OL-stil med fælles indmarch med egen fane. Der skal dystes for individuelle guldmedaljer, men man kan også vinde som bedste hold.
”Vi tager til hovedstaden med en kæmpe gejst, og vi går selvfølgelig efter guldet, men ellers er vi i hvert fald sikre på, at vi bliver en stor oplevelse rigere”, siger Inger Lind Karlsen.

Felsted Centralskole tager del i breddeidrætsklasseprojektet, På linje med breddeidrætten. Det kommende skoleår breder breddeidrætsklassekonceptet sig til Stubbæk skole, Tinglev skole og Løjt skole.