Med en hjælpende hånd fra Jobplaneten
KØGE: Med en hjælpende hånd har 15-årgige Djejla Mangfice fra Karlemoseparken fået et fritidsjob i Rema1000 i Ølby Centret. Det gør en stor forskel for Djejla Mangfice at have både ansvar og penge på lommen, og samtidig har hun gjort sig vigtige erfaringer omkring det at søge og passe et job.
Det hele er kommet i stand, fordi Djejla Mangfices mor opfordrede hende til at møde op til et informationsmøde i Jobplaneten i Karlemoseparken.
Jobplaneten hjælper unge fra udsatte boligområder med at finde et fritidsjob, så de kan tjene penge og, hvad der er endnu mere vigtigt, gøre sig erfaringer med at passe et arbejde. Efter mødet meldte Djejla Mangfice sig som interesseret i at få et fritidsjob, og kort tid efter var hun til samtale i Rema1000.
Det er alt sammen to måneder siden nu, og Djejla Mangfice er meget glad for jobbet.
- Det kan godt være hårdt nogle gange, men så ved man, at man har fortjent lønnen, når den kommer. Vi kan godt have det sjovt i pauserne, og jeg er blevet rigtig glad for jobbet, fortæller hun.
Også købmand Kasper Madsen, som ejer forretningen er glad.
- Det går rigtig godt med Djejla. Hun smiler altid og er med til at skabe en god stemning. Jeg er blevet rigtigt godt tilfreds med hendes indsats, fortæller han.
Erfaringer giver arbejde i voksenlivet
Ind imellem opstår der selvfølgelig episoder, hvor parterne kan være uenige.
Så taler de sammen om det, og finder en løsning, og i den slags situationer, er det guld værd, at Özcan Tecer fra Jobplaneten er med på sidelinjen.
Özcan Tecer hjælper både de unge og virksomheden med at tale samme sprog, og det afværger, at egentlige konflikter opstår. Özcan Tecer mener dog ikke, at det er dårligt, at der opstår den slags episoder.
- Det er sundt, særligt for de unge, at de kommer ud i sådanne situationer. De lærer en masse om at have et arbejde og forholde sig til en arbejdsgiver. Og så har de mig med på sidelinjen til at vejlede og sørge for, at dialogen er konstruktiv, fortæller han.
Det bakker Djejla Mangfice ham op i:
- Vi lytter til hinanden. Det er ikke bare Kasper og Özcan, der snakker. De hører også, hvad vi siger til dem, tilføjer hun.
Grundidéen med Jobplaneten er at hjælpe unge fra udsatte boligkvarterer med at finde et fritidsjob.
Gør man sig tidlige erfaringer med arbejdsmarkedet, har man nemlig langt større chancer for at få en stærk tilknytning til arbejdsmarkedet i voksenlivet.
Djejla Mangfice er da heller ikke i tvivl om, at hun kan bruge erfaringerne fra Jobplaneten i fremtiden.
- Der er mange ting, som jeg har lært om at søge job. F.eks. om hvordan det er at være til en jobsamtale, og Özcan har også hjulpet mig med at skrive en ansøgning, siger hun.
Jobplaneten er også et aktiv for virksomheden Det er ikke kun de unge, som får noget ud af tilknytningen til Jobplaneten. Også virksomheden har stor glæde af at være med, fortæller Kasper Madsen.
- Jeg har et meget godt samarbejde med Özcan. Vi er næsten i daglig kontakt, og det betyder, at vi kan tage eventuelle problemer i opløbet, siger han og tilføjer, at han næsten udelukkende rekrutterer unge gennem Jobplaneten.
For Kasper Madsen handler det også i høj grad om, at hele forløbet skal være en succes for alle.
- Derfor gør vi det også fra start klart for de unge, at vi ikke alene tror på dem, vi regner også med dem.
pm