Fortsæt til indhold

Caféåbning gav 10.000 kr. til Hospice Kolding

Arkiv
Arkiv

Lørdag slog kunstner Henrik Fischer dørene op til sin nye café med et støttearrangement for Hospice Kolding.Selvom det aldrig blev rigtig varmt, sendte solen sine strålet ned over de omkring 200 fremmødte gæster, som i eftermiddagens løb kom til.

Duoen Dennis og Eva Maria gav musikalske fortolkninger af blandt andre Monty Python, mens gæsterne kunne drikke lokalbrygget øl fra brygmester Ejvin Langkjær.

Den mere alvorlige del af festen stod Hospice Kolding-ambassadør Villy Søvndal for, da han i åbningstalen påpegede vigtigheden af, at så mange som muligt støtter arbejdet med at få et hospice til Kolding både økonomisk og med medlemskab. Kun på den måde kan vi vise politikerne, at vi er klar til gå i gang, så snart der bliver givet grønt lys for etableringen af flere hospicer, sagde han blandt andet.

Galleriejer Henrik Fischer udtrykte ligeledes glæde over at lægge hus og navn til det gode formål og fik til gengæld tak fra Jane Rothausen, der er formand for Støtteforeningen for Hospice Kolding.

Publikum kvitterede for den dejlige dag ved gavmildt at lægge i donationsboksen - omkring 10.000 kroner kunne Jane Rothausen sammen med resten af bestyrelsen glæde sig over at tælle op ved dagens slutning.