Knallerttyv kom i kløerne på politihund
Politiet slap hund løs i Kvaglund i nat
Det er rigtig dumt at forsøge at stikke af fra politiet, men endnu mere dumt er det, når man tilmed gør det til fods fra en hundepatrulje.
Det var, hvad en 18-årig mand fra Esbjerg natten til fredag gjorde i Kvaglund. Kort tid før modtog politiet en anmeldelse om, at flere udenlandsk udseende unge mænd var ved at bryde en knallert op i Birkekrattet. De har held til at slippe af sted med den, men da politiet ankommer finder de den hurtigt efterladt i en tunnel i Kvaglundparken.
Ordensmagten opnår med det samme kontakt til tre personer, men den ene - den 18-årige mand - forsøger at stikke af på det, der senere viser sig, at være endnu en stjålen knallert. Det lykkedes ikke, og manden tager flugten til fods, men ikke ret længe, for politiet slipper hunden løs.
Den 18-årige er nu sigtet for brugstyveri af knallerten, mens det ikke er muligt for politiet at kæde den første stjålne knallert sammen med de tre personer.